MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żar leje się z nieba! Częstochowska neurolog podpowiada, jak sobie z nim radzić [VIDEO]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Synoptycy ostrzegają przed falą upałów, która swoim zasięgiem obejmie niemal cały kraj. To nie tylko możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również duże zagrożenie. Jak zatem najlepiej chronić się przed upałami?

W drugiej połowie tygodniu czeka nas powrót upałów. Od środy temperatura w wielu miejscach zacznie przekraczać 30°C, a w weekend lokalnie może wzrosnąć nawet do 34-35°C. Na zachodzie i południu kraju będą się też pojawiać przelotne opady deszczu i burze, które lokalnie znów mogą być gwałtowne.

Wszyscy, którzy rozpoczęli wakacje bądź urlop, z pewnością cieszą się gorącym początkiem lata. Trzeba jednak z tego korzystać z rozsądkiem i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Upały mogą bowiem być dużym zagrożeniem.

- Szczególną konsekwencją przebywania dłuższy czas na słońcu jest udar słoneczny - mówi doktor Beata Świątkowska-Flis, kierownik oddziału neurologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. - Dotyczy to szczególnie osób starszych, osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, ale również małych dzieci. W przypadku tych ostatnich dochodzi do zaburzenia termoregulacji - dodaje.

Naturalną konsekwencją takich sytuacji może być osłabienie, bóle głowy, czasem nudności, wymioty. Co zatem zrobić, jeśli mimo wszystko przy takich temperaturach musimy wyjść na dwór?

- Przede wszystkim powinniśmy unikać przebywania na słońcu w godzinach między 10.00, a 15.00. Wtedy bowiem nasłonecznienie jest największe. Poza tym należy odpowiednio się ubrać. Ubranie powinno być przewiewne i nieobcisłe. Pamiętajmy też o nakryciu głowy oraz o tym, aby zawsze mieć ze sobą butelkę wody. Mimo wszystko w trakcie upałów starajmy się ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu, jak najbardziej - wyjaśnia doktor Beata Świątkowska-Flis.

Co zrobić, jeśli zaobserwujemy u siebie, bądź kogoś z najbliższych niepokojące objawy?

- Przede wszystkim zwróćmy uwagę na formę dolegliwości - czy przebiegają w sposób burzliwy, czy są łagodne. W pierwszej sytuacji na pewno niezbędna będzie pomoc medyczna. Jeśli objawy są ograniczone tylko do lekkiego bólu głowy, czy pragnienia, to należy uzupełnić płyny wzbogacone o elektrolity takie jak magnez, sód, czy wapń, a następnie położyć się i odpocząć. Te objawy powinny same ustąpić. Jeżeli jednak dojdą do tego wymioty, zaburzenia świadomości, nudności, czy inne dolegliwości, które będą nas niepokoić bezzwłocznie udajmy się do lekarza - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto