Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachwycające zjawisko w Częstochowie - SŁUPY ŚWIETLNE. Występują podczas silnego mrozu - robią wrażenie! Możliwy też Efekt Mpemby

Łukasz Zalega
Łukasz Zalega
ŚLĄSKIE. Noc z poniedziałku na wtorek była wyjątkowo mroźna - termometry wskazały najniższe temperatury tej zimy! W Częstochowie było to nawet poniżej 20 st. C! Przy tak silnych mrozach można trafić na wyjątkowe zjawisko - ŚWIETLNE SŁUPY! Udało się je zaobserwować w Częstochowie.

Zobacz te zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Noc z poniedziałku na wtorek była najzimniejszą tej zimy! Termometry wskazały poniżej 20 st. na mrozie. Obowiązuje ostrzeżenie IMGW ws. silnych mrozów. W Częstochowie słupek rtęci na termometrze spadł poniżej - 20 st. C!

Niecodzienne zjawisko w Częstochowie - to SŁUPY ŚWIETLNE

Gdy temperatura spada co najmniej do kilkunastu stopni poniżej zera i unoszą się kryształki lodowe - tzw. pył diamentowy, wytrącony z mroźnego i wilgotnego powietrza - wówczas możemy zaobserwować wyjątkowe zjawisko jakim niewątpliwie są SŁUPY ŚWIETLNE. Promienie świetlne emitowane przez lampy zaczynają załamywać się na kryształach i tworzyć pionowe wiązki światła.

Nasza internautka Klaudia z Częstochowy sfotografowała ten fenomen optyczny w poniedziałkowy wieczór w Częstochowie. Zobacz te zdjęcia:

Słupy świetlne - wyjątkowo zjawisko!

W czasie silnego mrozu dość często możemy obserwować słupy słoneczne, a także słupy świetlne. Główną różnicą między nimi jest źródło światła. W tym drugim przypadku światło emitują lampy uliczne.

Nocne słupy świetlne mogą przybierać różne kolory oraz powiększać lub zmniejszać swoją wysokość, unosząc się w mroźnym powietrzu. Ich barwa zależy od zastosowanej technologii w oświetleniu ulicznym

Jak czytamy w serwisie twojapogoda.pl - Słupy świetlne mają postać pionowych słupów świetlnych i trochę przypomina świąteczną dekorację, choć nią nie jest. Jest ono wynikiem bardzo niskiej temperatury i powstawania w powietrzu kryształków lodu, na których załamuje się wiązka światła. Po części powstaje sztuczne zjawisko halo, ponieważ górna część świetlnych słupów do złudzenia przypomina tzw. górny łuk styczny lub też jeszcze rzadsze Łuki Parry'ego.

Teraz możliwy Efekt Mpemby!

Jak informuję Polscy Łowcy Burz - Niska temperatura poniżej i bezchmurne niebo to świetne warunki do stworzenia tzw. efektu Mpemby! Aby wykonać ten efekt, polegający na tym, że gorąca woda zamarza szybciej niż chłodna, wystarczy gorąca woda/wrzątek (prosimy o ostrożność!) i pojemnik, z którego można ją wylać na mroźne powietrze.

Zobacz te lodowe pióropusze w wykonaniu internautów:

Zachwycające zjawisko w Częstochowie - SŁUPY ŚWIETLNE. Wystę...

Efekt Mpemby to zjawisko polegające na szybszym zamarzaniu wody cieplejszej od zimniejszej w określonych warunkach. Fenomen ten, niezgodny z intuicyjnymi przewidywaniami, opisywali w swoich pracach m.in. Arystoteles, Kartezjusz i Francis Bacon. W czasach nowożytnych został po raz pierwszy zaobserwowany w Tanzanii przez ucznia szkoły średniej Erasta B. Mpembę w 1963 roku. Zauważył on, że podgrzana mieszanina do robienia lodów zamarza szybciej niż schłodzona. /wikipedia/

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto