Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz się na ścieżki św. Idziego

Janusz Strzelczyk
Wybierz się na ścieżki św. Idziego Osiem kilometrów, od Zrębic do Olsztyna, liczy turystyczny szlak pieszy na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej "Dróżki św. Idziego". Wiedzie przez malownicze Sokole Góry, po drodze zobaczyć można zabytkowy kościół drewniany w Zrębicach, wiekowe kapliczki, źródła z wodą o niezwykłych właściwościach.

Wybierz się na ścieżki św. Idziego

Szlak to wielki sukces Grupy Odnowy Wsi Zrębice. To ludzie, którzy po prostu chcą coś zrobić, nie siedzieć bezczynnie w czterech ścianach. Pomyśleli, że lokalnej społeczności najbardziej brakuje integracji.
Rozpoczęli od wskrzeszenia tradycji tzw. Herodów, maszerujących między domami w okresie Bożego Narodzenia, potem urządzili majowy festyn. Kolejna inicjatywa to doprowadzenie do oznakowania dróżek św. Idziego jako pełnoprawnego szlaku turystycznego.
Świątynia włączona została do szlaku architektury drewnianej, obok kościołów m.in. w Boronowie i Truskolasach.
Otwarcie szlaku połączono z tradycyjnym odpustem, którego częścią jest zawsze nabożeństwo w zabytkowej kaplicy - także św. Idziego - na wzgórzu opodal wsi. Pierwsza kapliczka powstała tu za sprawą ks. Bartłomieja Magdalińskiego na pamiątkę objawień świętego, czczonego jako opiekun rannych i chorych, myśliwych i rybaków, niepłodnych małżeństw i karmiących matek. W XVIII wieku kapliczka popadła w ruinę, jej wyposażenie przeniesiono więc do zrębi-ckiego kościoła i postawiono nową.
Kilkaset metrów dalej bije źródełko - podania głoszą, że przed laty wielka zaraza dotknęła Zrębice i święty objawił ludziom, by pili z niego wodę, wtedy choroba minie.
Kult św. Idziego umacnia Grupa Odnowy Wsi Zrębice, która w ramach realizowanych projektów, włączając okoliczne dzieci i młodzież, przygotowała m.in. prezentowaną przy różnych okazjach inscenizację o życiu św. Idziego.
Przy okazji miejscowych uroczystości ich uczestnicy częstowani są podpłomykami św. Idziego przygotowywanymi przez lokalne gospodynie.
Kolejne efekty działania aktywnych zrębiczan to nowy parking, altana do urządzania spotkań towarzyskich z grillem, boisko do siatkówki, uporządkowanie stawu i otoczenia zabytkowej studni.
To tylko niektóre przedsięwzięcia programu zagospodarowania wsi Zrębice i Krasawa, na które gmina Olsztyn uzyskała wsparcie finansowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W Zrębicach uporządkowano rozległy teren przy świetlicy środowiskowej, którą zorganizowano staraniem Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Zrębice I i II oraz Krasawa, w budynku dawnej zlewni mleka.
Otoczenie stawu zostało oczyszczone z chaszczy. Jesienią spotyka się tam wielu grzybiarzy, przemierzających okoliczne lasy.
Dla obu tych miejscowości to jest dodatkowy atut przyciągania turystów odwiedzających jurajskie szlaki podczas wędrówek od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Zrębice były laureatem drugiego miejsca w konkursie marszałka województwa śląskiego "Piękna wieś województwa śląskiego".

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto