Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Częstochowie: Kwesty będą prowadzone na trzech nekropoliach

Janusz Strzelczyk
Odnowiony pomnik na grobie Elizabeth Proumen z 1909 roku
Odnowiony pomnik na grobie Elizabeth Proumen z 1909 roku
Po raz piętnasty aktorzy, muzycy, dziennikarze oraz młodzież będą 1 listopada kwestować na częstochowskich cmentarzach. Za pieniądze zebrane podczas poprzednich zbiórek odrestaurowano kilkanaście zabytkowych nagrobków na dwóch najstarszych cmentarzach w Częstochowie: Kule i św. Rocha.

Od trzech lat kwesta odbywa się również na cmentarzu w częstochowskiej dzielnicy Raków.

Kwestę na częstochowskich cmentarzach organizuje Liga Miejska i Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater.

Z dotychczas zebranych środków odrestaurowano już zabytkowe nagrobki na cmentarzu Kule: Jana i Rozalii Górskich z ok. 1910 roku,
Agnieszki Mazalewskiej z 1913 roku, rodziny Maszkich z ok. 1890 roku. rodziny Gryczmańskich z drugiej połowy XIX wieku, Jerzego Kienitza z 1917 roku ( niewiele o nim wiadomo, pomimo poszukiwań nie udało się odnaleźć aktu zgonu), Elizabeth Proumen z 1909 roku (Figura anioła siedzącego. To grób 8-letniej córki Henryka Proumen, Francuza, majstra z włókienniczej fabryki "Częstochowianka". Nagrobek znajduje się w dawnej kwaterze francuskiej członków osiadłej w Częstochowie koloni francuskiej), na cmentarzu św. Rocha: Stanisławy Milewskiej z 1923 roku (przy kościele), Cecylii Zawady z 1918 roku, Stanisława Policińskiego z 1906 roku, z rzeźbą Matki Bożej, Hugo Szpigla z ok. 1904r., obelisk z rzeźbą głowy Chrystusa , rodziny Mężnickich z 1871 roku (z tej rodziny wywodzi się wybitna częstochowianka - poetka, pisarka i tłumaczka - Ludmiła Marjańska), Urbana i Konstancji z Toloczków Mączyńskich z 1841 roku; najstarszy nagrobek na cmentarzu (przy kościele).

Częstochowskie nekropolie są w dużo lepszej sytuacji od małych, lokalnych cmentarzy, na których opuszczone groby szybko zarastają roślinami, po kilku latach ulegają zaś likwidacji. Tylko w parafialnych kancelariach - bo niemal w każdym przypadku cmentarze podlegają miejscowym parafiom rzymskokatolickim - można odszukać po latach miejsce, gdzie pochowano kogoś nam bliskiego.

W przypadku częstochowskich cmentarzy Kule i św. Rocha iście benedyktyńska praca historyka, dr Juliusza Sętowskiego, przynosi rezultaty w postaci kolejnych wydań słowników biograficznych zasłużonych dla miasta ludzi, których doczesne szczątki tam właśnie złożono.

Tym bardziej, że zniszczenie wskutek pożaru archiwum cmentarza Kule oraz postępująca dewastacja wielu nagrobków bardzo utrudniają dziś odnalezienie mogił wielu osób. Także tych, których biogramy zdaniem Sętowskiego powinny znaleźć się w kolejnych wydaniach książki.

Na cmentarzu Rocha nietrudno odnaleźć mogiły poetki Haliny Poświatowskiej, znakomitych sportowców Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego, groby powstańców styczniowych. Na małym cmentarzu Błeszno spoczywają współzałożyciele częstochowskiej huty, którzy przekazali grunty pod założenie tej nekropolii.
Nie brakuje grobów wojennych. Ogromna kwatera poległych w regionie częstochowskim żołnierzy radzieckich jest na cmentarzu Kule. Na cmentarzu Rocha pochowani są żołnierze niemieccy.

VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto