Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023 w Częstochowie. Mieszkańcy odwiedzili cmentarze Raków, Kule, Rocha. Były też... balony i popcorn. Zobacz zdjęcia

PC
Rzesze częstochowian na cmentarzach: Kule, Rocha, Raków
Rzesze częstochowian na cmentarzach: Kule, Rocha, Raków Katarzyna Gwara/Piotr Ciastek
W środę 1 listopada częstochowskie cmentarze tradycyjnie przeżywają oblężenie. Mieszkańcy odwiedzają groby bliskich na największych, ale i najstarszych nekropoliach.

1 listopada częstochowskie cmentarze tradycyjnie przeżywają oblężeni - zobacz zdjęcia
Od rana przy częstochowskich cmentarzach można zaobserwować wzmożony ruch samochodów i pieszych. Mieszkańcy odwiedzający groby bliskich udają się m.in. na cmentarze Raków, Kule, Rocha i komunalny.

Najstarsze cmentarze w Częstochowie

Dwa najstarsze częstochowskie cmentarze to Cmentarz Kule i Cmentarz św. Rocha. Jak informuje Wikipedia, Cmentarz Kule nekropolia położona na niewielkim wzgórzu, na północ od centrum Częstochowy. Ulokowana w pobliżu stanowiącej przedmieście osady Kule w 1882, po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulic Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego) i Ogrodowej. Pierwszych pochówków dokonano dwa lata później.

Do dziś zachowało się ok. tysiąc nagrobków sprzed 1939, w tym sto z końca XIX w. Wśród nich znajdują się dwie rodzinne kaplice grobowe: Kuczyńskich, Szaniawskich i Nowińskich, a także kilkadziesiąt zabytkowych grobów, m.in. Władysława Biegańskiego.

Cmentarz św. Rocha jest najstarszy

Cmentarz św. Rocha położony jest we wschodniej części dzielnicy Lisiniec. To najstarsza częstochowska nekropolia. Pierwszych pochówków dokonano w 1641 r.[2]. Cmentarz powiększono w 1737 r., a dwa lata później pojawiły się pierwsze grobowce murowane. W 1767 r. został po raz pierwszy obwiedziony murem, później zrujnowanym i odbudowanym. Na cmentarzu znajdują się zabytkowe nagrobki z lat 1849–1906.

W 1898 roku wydzielono z jego terytorium cmentarz prawosławny, ale po odzyskaniu niepodległości teren został katolikom zwrócony.

W Częstochowie jest wiele zabytkowych nagrobków

Spacerując po dwóch najstarszych nekropoliach możemy znaleźć wiele pięknych, zabytkowych nagrobków. Niestety są one w różnym stanie. Niektóre są stale restaurowane i naprawiane, inne marnieją w szybkim tempie. W tym roku na cmentarzach Kule i Rocha zorganizowano kwesty, która jest przeznaczone są na renowację starych nagrobków.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto