Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W pięciu gminach powiatów częstochowskiego i myszkowskiego znikną urzędy pocztowe

Janusz Strzelczyk
Urząd pocztowy w Konopiskach codziennie ma bardzo wielu interesantów.
Urząd pocztowy w Konopiskach codziennie ma bardzo wielu interesantów. fot. Irena Bazan.
Poczta Polska poinformowała oficjalnym pismem władze samorządowe gmin Żarki, Przyrów, Niegowa, Konopiska i Mykanów, że nie znajdują się one w wykazie kluczowych urzędów pocztowych, więc w latach 2011-2013 tamtejsze placówki zostaną przekształcone w agencje.

Dla mieszkańców tych gmin oznacza to śmierć poczty. Agencje to dużo mniej niż urząd pocztowy. - Agencje nie świadczą niektórych usług - podkreśla burmistrz Żarek Klemens Podlejski. - Nie ma tam m.in. obsługi bankowej Banku Pocztowego, czyli nie będzie możliwości wypłaty z konta, sprawdzania sald, załatwiania kredytów, otwierania rachunków.

Na wsi poza Bankiem Pocztowym działają jeszcze tylko banki spółdzielcze. One jednak nie wypłacają przekazów pocztowych rent, emerytur.

- Poczta w takich miejscowościach jak Konopiska powinna być - twierdzi stanowczo Konrad Goszczyński, który z urzędów pocztowych w małych miejscowościach korzysta często. - Przecież to bez sensu, abyśmy wszyscy jeździli do Częstochowy, skoro możemy załatwiać wiele pilnych spraw w ciągu dnia, niejako po drodze.

Wójtowie gmin, w których urzędy pocztowe mają zniknąć, zawiązali koalicję w ich obronie.

- Udałem się z interwencją do Józefa Błaszczecia, dyrektora poczty w Częstochowie - mówi Jerzy Socha, wójt Konopisk. - Inni wójtowie poszli moim śladem i dołączyli do mnie. Razem z wójtami z Przyrowa, Mykanowa, Niegowy i Żarek wystosowaliśmy apel o utrzymanie urzędów pocztowych w naszych gminach - dodaje Jerzy Socha.

Ale to nie od Częstochowy zależy los gminnych placówek, ale od warszawskiej centrali. W Konopiskach, kilka lat temu w jednej ze wsi w gminie, już przerabiali scenariusz z przekształcenia urzędu w agencję pocztową. Agencja w Hutkach przetrwała tylko rok. Nie udał się również niedawny pomysł przeniesienia listonoszy. Po roku wrócili do gminy i mają co robić.

Burmistrz Żarek Klemens Podlejski wylicza: miasto Żarki ma ponad 4,5 tys. mieszkańców, ale Urząd Pocztowy obsługuje całą gminę - miasto Żarki i 10 sołectw, wobec czego liczba mieszkańców wynosi prawe 8,5 tys. osób.

Nadzieją na ocalenie wiejskich poczt jest zmiana szefostwa Poczty Polskiej. Jej prezesa Andrzeja Polakowskiego odwołała w grudniu rada nadzorcza.


W odwrocie

Poczta Polska chce zlikwidować 3 tysiące swoich urzędów na wsi i w małych miasteczkach. W całej Polsce ma 8400 urzędów. Część przekształci w agencje,

Już wcześniej pozamykała większość filii we wsiach, pozostawiając tylko urzędy w miejscowościach siedzibach gmin. A i tam, jak np. w Lelowie, chciano zamknąć urząd. W ub.r. w gminie Zbrosławice w powiecie tarnogórskim władze samorządowe obroniły punkty filialne poczty, ale wyrok na nie zapadł, jest tylko odroczony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto