MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta suma wielkanocna na Jasnej Górze. Słowa biskupa Długosza o wadze sakramentów poruszyły serca wiernych

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Suma wielkanocna na Jasnej Górze. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Suma wielkanocna na Jasnej Górze. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Biuro prasowe Jasnej Góry
W dniu 9 kwietnia odbyła się uroczysta suma wielkanocna na Jasnej Górze. Biskup Antoni Długosz przypomniał zgromadzonym wiernym, że poprzez sakramenty mogą spotkać się z zmartwychwstałym Chrystusem. W swojej homilii zwrócił uwagę na wieczne pytania, jakie nurtują człowieka od zarania dziejów - o sens egzystencji, cierpienie, śmierć i życie po ziemskim życiu.

Suma wielkanocna na Jasnej Górze - bp Długosz mówił o wadze sakramentów

Bp Antoni Długosz w homilii podkreślił w kontekście pytań o sens życia, że wierni przeżywają aktualnie największe wydarzenie w dziejach świata, jakim jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

- Mimo różnych zakusów, by przekreślić misję Chrystusa związaną ze zmartwychwstaniem, i to od samego początku tego wydarzenia, sam Jezus stara się, by ludzie przekonali się do tej prawdy. Tak jak podczas Świąt Bożego Narodzenia przekonuje nas, że jest prawdziwym człowiekiem tak Święto Zmartwychwstania Chrystus mówi, „Jestem waszym Bogiem i Zbawicielem waszym, Odkupicielem” – czytamy na stronie biura prasowego Jasnej Góry.

W dalszej części homilii bp Długosz zwrócił uwagę na ważną rolę kobiet w niesieniu orędzia. Przypomniał, że to one jako pierwsze zobaczyły pusty grób Jezusa i przekazały nowinę apostołom.

Biskup podkreślił także wagę sakramentu pokuty.

- W dobrze odprawionej spowiedzi Bóg unicestwia grzechy, nawet nie wróci do nich, kiedy po śmierci staniemy przed Nim na sądzie szczegółowym. Tu Jezus pokazuje swą Boską moc, bo my też w tym sakramencie zmartwychwstajemy – przypominał bp Długosz.

Duchowny wskazał również, że inne sakramenty są równie istotne.

- W chrzcie świętym umieramy dla grzechu i słabości i zmartwychwstajemy do przyjaźni z Jezusem. Stajemy się Kościołem Jezusa, otrzymujemy dar wiary i stajemy się dziećmi Bożymi. Przeogromnym wyróżnieniem jest gdy Jezus Zmartwychwstały staje się naszą własnością w Eucharystii. Jezus wciąż idzie z nami jako nasz Bóg. Przemawia do nas przez Pismo św. Dzięki sakramentowi kapłaństwa sprawowana jest ustawicznie msza święta, dzięki której jesteśmy wciąż świadkami Jego śmierci i zmartwychwstania dla naszego zbawienia – podkreślił bp Długosz.

Podkreślił także, że chrześcijaństwo tworzy korzenie Europy. Przypomniał, że każdy człowiek ma wolną wolę i może nie przyjąć Jezusa do swojego życia. Zaznaczył jednak, że wówczas nie można zrozumieć, co to znaczy być człowiekiem i jaki jest sens naszej ziemskiej egzystencji.

Na zakończenie mszy do wiernych zwrócił się o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Złożył zgromadzonym świąteczne życzenia.

- Święta Paschalne to czas wielkiej radości. Św. Paweł w liście do Koryntian mówi, że Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy z tych, co pomarli. To wyraźna sugestia, że wraz z nim do życia wiecznego powstaną także inni. Życzę wam, aby ten czas paschalny był dla każdego osobistym doświadczeniem przechodzenia ze śmierci do życia już teraz. Życzę byście stawali się świadkami żyjącego i działające w Kościele Chrystusa. Dziękuję za codzienne współuczestnictwo w życiu naszego narodowego sanktuarium. Niech Jasna Góra będzie miejscem, w którym doświadczacie pokoju, pewności wiary, że wszystko co was jeszcze czeka naznaczone jest chwałą Nieba. Niech na drodze do Emaus, która zawsze wcześniej czy później pojawia się w życiu człowieka jako symbol zawahania, niepewności, towarzyszy wam Jezus i rzuca światło Dobrej Nowiny na pojawiające się w waszym życiu trudności – życzył wszystkim jasnogórski przeor.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto