Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińscy nauczyciele w częstochowskich szkołach. Zorganizowano specjalne spotkanie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wielu ukraińskich nauczycieli znalazło zatrudnienie w częstochowskich szkołach i innych placówkach oświatowych, aby wspomóc polską kadrę w pracy z najmłodszymi. W inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta zorganizowano specjalne spotkanie, podczas którego poruszono wiele kwestii. Pytań w tej kwestii jest bowiem wiele - chociażby o proces nostryfikacji dyplomu, czyli jego formalnego uznania w Polsce.

Spowodowany rosyjską agresją wobec Ukrainy kryzys uchodźczy sprawił, że także do Częstochowy po 24 lutego trafiły nauczycielki i nauczyciele z tego kraju. Wielu z nich znalazło zatrudnienie w częstochowskich szkołach i innych placówkach oświatowych, aby wspomóc polską kadrę w pracy z ukraińskimi dziećmi.

- Taka pomoc jest nieoceniona w kontekście ogromnej potrzeby integrowania dzieci z Ukrainy z ich polskimi rówieśnikami i rówieśniczkami, ale i w obliczu problemów trapiących całą polską oświatę – trudności dyrekcji szkół z obsadzeniem etatów, coraz częściej obserwowanej niechęci młodych absolwentek i absolwentów do wiązania się ze szkolnictwem publicznym z powodu niewystarczających zarobków etc. - mówi Marcin Breczko z biura prasowego magistratu.

Przebywające obecnie w Częstochowie nauczycielki i nauczyciele z Ukrainy mają jednak – co zrozumiałe – rozmaite pytania i wątpliwości wynikające z różnic między szkolnymi systemami obu krajów, a zatem i odmiennymi realiami pracy. Z inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego, 28 września odbyło się więc spotkanie z myślą o pedagogach zza wschodniej granicy. Zorganizowano je w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Obok pomysłodawcy spotkania, uczestniczyli w nim także dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Rafał Dziwis oraz jego zastępczyni Małgorzata Krakowska.

- Omawiano takie kwestie, jak np. szczegóły procedury nostryfikacji dyplomu pedagogicznego (dającej możliwość uzyskania samodzielnego etatu nauczycielskiego w polskiej szkole) czy zasady współpracy z Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Goście zapoznali się też z propozycjami tematów spotkań konsultacyjno-doradczych w tym roku szkolnym - podsumowuje Marcin Breczko.

Takie konsultacje mają odbywać się cyklicznie – raz na dwa miesiące.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto