- Bohaterowie naszej wolności żyją pośród nas, często w sąsiedztwie. Dlatego tak ważne są inicjatywy, które pozwalają opowiedzieć i ocalić od zapomnienia świadectwa Ich życia, a temu służy akcja Stowarzyszenia Aktywna Jura. Jestem przekonana, że dla młodych ludzi - uczniów klas mundurowych i wolontariuszy - spotkania z kombatantami będą żywą lekcją historii, a dla Bohaterów wzruszającym momentem. To budujące, że ci młodzi ludzie wstali z kanapy, odłożyli telefony i komputery, udowadniając że chcą przeżyć, a nie przerzuć swoje życie – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska, Ambasador Akcji „Razem dla Bohatera”.
Świąteczne paczki trafią do 50 kombatantów z Częstochowy i okolicznych powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i zawierciańskiego. Wolontariusze odwiedzą Sybiraków, byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, a także powstańca warszawskiego.
Bohaterowie nie kryją łez wzruszenia
Pierwsza świąteczna paczka, inaugurująca akcję, trafiła do pana Zdzisława Wronki ps. „Czarnota” z Myszkowa, który nie krył wzruszenia ze spotkania z wolontariuszami, dzieląc się świadectwem swojego życia.
- W wieku 16 lat, wstąpiłem do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez ppor. Eugeniusza Walewskiego ps. „Zemsta” i przyjąłem pseudonim „Czarnota”. Oddział ten działał w powiecie chełmskim i włodawskim. Służyli w nim również inni członkowie mojej rodziny, Waldemar Jaworski ps. „Pantera”, Edward Wronka, Henryk Wronka. W domach mojej rodziny członkowie oddziału „Zemsty” mieli swoje miejsca kontaktowe. W odwecie UB spaliło zabudowania moich dziadków – mówił Zdzisław Wronka ps. „Czarnota”.
Jesteśmy im to winni
Jak podkreślała europoseł Jadwiga Wiśniewska, dzięki członkom i wolontariuszom Stowarzyszenia Aktywna Jura wsparcie trafi do Bohaterów, którzy mają piękną, niepodległościową kartę i są dziś przykładem dla młodego pokolenia.
- Tak jak kpt. Marianna Kupisiewicz ps. „Krystka” z Janowa - sanitariuszka oddziału partyzanckiego AK kpt. Jerzego Kurpińskiego „Ponurego”, a jednocześnie siostra Żołnierza Wyklętego Zygmunta Czajkowskiego „Wierzby”, czy 102-letni por. Mieczysław Rosół, żołnierz Armii Krajowej, najstarszy kombatant powiatu zawierciańskiego. Swoim poświęceniem dla Polski udowodnili, że najważniejsze życiowe wartości zawarte są w słowach: Bóg – Honor – Ojczyzna – dodawała europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Akcja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach zadania publicznego: „Wsparcie w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych pn. Wdzięczni Bohaterom – Świąteczne wsparcie dla kombatantów”. Do akcji zaproszono dzieci i młodzież, które własnoręcznie przygotowały stroiki i kartki z życzeniami.
Zależy nam bowiem, żeby wykształcić w młodych ludziach postawę wdzięczności dla osób zasłużonych dla polskiej historii. Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania, z czego bardzo się cieszymy. Nasze zaproszenie przyjęło kilkanaście szkół i przedszkoli. Przygotowane upominki, razem z paczkami, przekażemy kombatantom przed Świętami Bożego Narodzenia. Jestem przekonany, że te spotkania będą dla obdarowanych źródłem radości, ale także symboliczną formą podziękowania za to, co zrobili dla niepodległości Polski – mówił z kolei Piotr Pstrowski, Prezes Stowarzyszenia Aktywna Jura.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?