Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Belwederze wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar totalitaryzmów. Był wśród nich Ireneusz Kiwacz z Kruszyny ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Uroczystość wręczenia w Belwederze not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów
Uroczystość wręczenia w Belwederze not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów IPN
Bohaterowie ginęli od kul niemieckich, inni byli mordowani przez sowieckich „wyzwolicieli” oraz w katowniach urzędu bezpieczeństwa. Od 2016 roku łącznie udało się zidentyfikować ponad 240 osób – poległych w walce i zamordowanych przez hitlerowskich i sowieckich najeźdźców, skazanych na śmierć przez komunistyczne sądy, zamęczonych w śledztwach i ciężkich więzieniach. Ile jeszcze pogrzebanych w różnych miejscach Polski, ofiar dwóch totalitaryzmów – nazistowskiego i komunistycznego czeka na identyfikację?

Uroczystość w Belwederze odbyła się we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. To już dziewiąte takie spotkanie – zorganizowane w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości przedstawiciele dwudziestu rodzin bohaterów skazanych na zapomnienie i porzuconych w bezimiennych grobach otrzymali noty identyfikacyjne.

Prezydent RP: Niepodległa Polska wypełnia obowiązek

„W ten sposób niepodległa Polska wypełnia „obowiązek Antygony” względem swoich córek i synów, którzy zapłacili najwyższą cenę własnego życia za pragnienie wolności, za obronę swojej godności, za wierność Ojczyźnie” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda do uczestników spotkania.

List Prezydenta odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski.

Ireneusz Kiwacz, pseudonim „Komar", z Kruszyny

Wśród osób zidentyfikowanych z terenu obecnego województwa śląskiego jest Ireneusz Kiwacz, pseudonim „Komar”, który urodził się 4 maja 1929 r. w Kruszynie w powiecie częstochowskim.

Od czerwca 1944 r. był harcerzem miejscowej komórki Szarych Szeregów. W lipcu 1949 r. wstąpił do oddziału zbrojnego Stanisława Serwy pod nazwą „Wolność i Niepodległość”, działającego na terenie powiatów: radomszczańskiego, częstochowskiego i nowotarskiego. Uczestniczył w akcjach ekspropriacyjnych oraz wymierzonych przeciwko funkcjonariuszom aparatu represji. W listopadzie 1949 r., wraz ze swoim dowódcą, w trakcie próby przedostania się do Europy Zachodniej został aresztowany przez funkcjonariuszy PUBP w Jaworze i przekazany do WUBP w Łodzi. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z 19 czerwca 1950 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 października 1950 r. w więzieniu przy ul. Sterlinga w Łodzi.
Szczątki Ireneusza Kiwacza zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym „Doły” przy ul. Smutnej w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto