Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami coroczne święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Co się będzie działo?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Mat. org.
Przed nami coroczne święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zaplanowano je w dniach 17 i 18 września. Czeka nas masa darmowych atrakcji na częstochowskim Starym Rynku, zgłębianie tajemnic jasnogórskich zakamarków, czy źródełka przy kościele św. Barbary.

Święto Jury to zarazem pożegnanie lata. W bogatym programie coś dla siebie znajdą i ci młodsi, i ci starsi - miłośnicy aktywności sportowej, smakosze, fani tajemnic i fascynujących historii...

Areną wydarzeń Juromanii – obok Krakowa, Częstochowy czy Olkusza – będą takie miejsca jak Zamek Ogrodzieniec, Zamek Olsztyn, Zamek Pilcza w Smoleniu, Zamek Rabsztyn, Zamek w Korzkwi, Zamek w Bydlinie, Zamek Tenczyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Siewierzu, Dolina Prądnika, Dolina Będkowska, Jaskinie Wierzchowska i Nietoperzowa, Góra Zborów w Podlesicach, Pustynia Błędowska, Gmina Żarki i Koziegłowy.

Organizatorami imprezy są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a koordynatorem – Związek Gmin Jurajskich.

A oto częstochowskie propozycje tegorocznej Juromanii:

17 września (sobota)
10.00 – 16.00
Smaki ponad 640-letniej historii Jasnej Góry ukryte w klasztornych zakamarkach
Alternatywne trasy zwiedzania Jasnej Góry z przewodnikiem (o pełnych godzinach):
1. Jasnogórska reduta – zwiedzanie klasztoru śladami Ojca Kordeckiego
2. Wpis na wagę historii – zapiski z klasztornej kroniki, o czym na Jasnej Górze pisali wieszcze, królowie, zdrajcy i bohaterowie
3. Białe Kruki ukryte w paulińskiej bibliotece (zwiedzanie biblioteki)
4. Twierdza na orlim szlaku – duchowe i militarne znaczenie Jasnej Góry (siła nie tylko w armatach), multimedialne prezentacje

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, zapewniona obsługa medialna, punkty informacyjne, opieka przewodników, bezpłatne parkingi, obiekty uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Juromania na Starym Rynku
12.00 – 13.30
Animacje dla dzieci i młodzieży – projektowanie strojów historycznych na bazie ubiorów prezentowanych na wystawie muzealnej. Tworzenie lalek i kompletu strojów, które można zmieniać.
12.00 – 17.00
Podróże po Starym Ratuszu – zwiedzanie unikatowego rezerwatu archeologiczno-architektonicznego wraz ze specjalnie przygotowanymi na ten dzień animacjami. Goście poczują się, jakby sami przenieśli się w prastare czasy, gdzie lokalna karczma pękała w szwach, a niepokorni goście ,,wypoczywali” w areszcie. Specjalnie przygotowane stanowiska do robienia zdjęć sprawią, że przygoda w iście jurajskich i oryginalnych podziemiach zostanie na zawsze w pamięci odwiedzających.
13.00 – 15.00
Konkurs "Dociekliwy detektyw" – konkurs z nagrodami dla dzieci, dzięki któremu zwiedzając Stary Ratusz, poczują się niczym detektywi przeszukujący komnaty historii. Czy będą wystarczająco dociekliwi, aby rozróżnić fikcję od prawdy? Wyzwanie dla niestrudzonych poszukiwaczy przygód.
15.00 – 16.30
Animacje dla dzieci i młodzieży – warsztaty ceramiczne i jubilerskie
Wykonywanie wyrobów z gliny na podstawie eksponatów z wystawy muzealnej. Rzeźbienie i malowanie pod okiem profesjonalisty. Własnoręczne tworzenie kolczyków, zawieszek i broszek z modeliny – kompletu biżuterii wzorowanego na amonitach oraz wyrobach wykonanych przez człowieka. Praca technikami rzemieślniczymi w oparciu o motywy jurajskie.
17.00 – 19.00
"Przez żołądek do serca"
Aranżacja historyczna, która dzięki doznaniom zmysłowym przeniesie wędrowców szukających wrażeń na Starym Rynku w dawne czasy. Zgodnie z dewizą „przez żołądek do serca”, goście będą mogli zasmakować i pokochać jurajską krainę na zawsze.
19.00 – 20.00
Spektakl historyczny łączący elementy kultury z obszaru Jury. Wrażeniowa podróż po historii zapadająca w pamięć na wieki.

18 września (niedziela)
Juromania w Klasztorze Paulinów przy Kościele św. Barbary
10.00 – 16.00"
"Paulińskie źródła – cud natury i coś więcej z jurajskich głębin"
Kontynuacja cyklu "Źródlana woda, która leczy", Cudowne źródełko św. Barbary – sekrety historii zamknięte w źródle, porady z zakresu ziołolecznictwa, zwiedzanie klasztoru i biblioteki

Tajemnice jasnogórskiej Ikony – kto i dlaczego chciał ukraść cudowny Obraz Matki Bożej?

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, zapewniona obsługa medialna, punkty informacyjne, opieka przewodników, bezpłatne parkingi, obiekty uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto