Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Częstochowska ma cztery stypendystki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Politechnika Częstochowska uchodząca dotychczas za typowo męską uczelnię coraz bardziej się zmienia. Od kilku lat rektorem jest kobieta, prof. Maria Nowicka-Skowron, a na uczelni przybywa studentek i to bardzo utalentowanych.

Wystarczy powiedzieć, że w tym roku uczelnia ma cztery stypendystki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za wybitne osiągnięcia stypendia otrzymały: Iwona Herbuś, Patrycja Pach, Elżbieta Przełożyńska, Aneta Sobiegraj. Jak widać w tym gronie nie ma ani jednego pana!

- Cieszy mnie to, że na poszczególnych wydziałach jest coraz więcej pań i to panie otrzymują stypendium. Panie nie są jednak u nas w żaden sposób preferowane ze względu na to, że rektorem też jest kobieta - żartuje prof. Maria Nowicka-Skowron.

Samym stypendystkom trudno rozstrzygnąć, czemu panowie nie znaleźli się na liście. - Trzeba byłoby o to zapytać panów - żartuje Iwona Herbuś.

- Myślę, że kobiety są bardzie sumienne i systematyczne - dodaje Patrycja Pach.

Poniżej przedstawiamy osiągnięcia naszych stypendystek:

Iwona Herbuś

Iwona Herbuś jest studentką drugiego roku studiów II stopnia na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Jej średnia ocen za rok akademicki 2011/2012 to 4,94. Jest współautorką artykułów zamieszczonych w naukowych publikacjach o zasięgu ponadnarodowym, krajowym oraz wydawanych przez Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej. Ponadto w roli prelegenta uczestniczy w wielu konferencjach naukowych, między innymi w konferencji ,,Perspektywy zrównoważonego rozwoju’’, której jednocześnie - jako przewodnicząca koła naukowego „Innowator” - była jednym z organizatorów.

Iwona Herbuś biegle włada językiem angielskim, co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem. Jest również studentką studiów podyplomowych na kierunku public relations i dziennikarstwo.

Nasz stypendystka aktywnie wspiera akcje proekologiczne, ponadto charytatywnie sporządziła propozycje działań promocyjnych dla fundacji „ELPIS – Nadzieja dla zwierząt”. Wśród szerokiego wachlarza zainteresowań Iwony Herbuś wymienić należy również muzykę rockową i podróże.

Patrycja Pach

Patrycja Pach ukończyła studia I stopnia na kierunku fizyka techniczna na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej.

Średnia ocen uzyskanych w trakcie studiów to 4,90. Problematyka jej zainteresowań naukowych jest ściśle związana

z zagadnieniami szeroko rozumianego zjawiska nadprzewodnictwa. W okresie studiów, przy użyciu formalizmu równań Eliashberga, analizowała własności stanu nadprzewodzącego indukującego się w układach, takich jak: wapń i selen oraz związek CaLi2.

Obecnie Patrycja Pach, pod opieką dr. Radosława Szczęśniaka oraz mgr. inż. Artura Durajskiego, prowadzi badania nad stanem nadprzewodzącym w Rb3C60, polonie, związku SnH4 oraz nadprzewodnikach wysokotemperaturowych (miedzianach).

Nasza stypendystka jest również współautorką artykułu z listy filadelfijskiej, a kolejna praca jest obecnie recenzji. Ponadto w roku akademickim 2011/2012 opublikowała 11 artykułów w materiałach pokonferencyjnych.

Za osiągnięcia i wybitne wyniki w nauce Patrycja Pach w październiku 2012 roku otrzymała medal „Za naukę, za pracę” przyznany przez Rektor Politechniki Częstochowskiej.

Ponadto została uhonorowana stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce przyznanym na rok akademicki 2011/2012.

Elżbieta Przełożyńska

Elżbieta Przełożyńska stypendium otrzymała po raz drugi, tym razem za osiągnięcia w nauce (w odróżnieniu od poprzedniego w 2010 r. za osiągnięcia sportowe w trójboju siłowym i podnoszeniu ciężarów).

Jest studentką ostatniego roku studiów II stopnia na kierunku inżynieria materiałowa, dodatkowo studiuje drugi kierunek studiów - metalurgię na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej.

Stypendium zostało przyznane na podstawie publikacji naukowych, wystąpień na konferencjach naukowych, nagród i wyróżnień w konkursach, ukończonych kursów oraz pracy badawczej. Średnia ocen naszej stypendystki po studiach inżynierskich wynosiła 4,94.

Od II roku studiów jest pod opieką naukową dr hab. inż. Katarzyny Braszczyńskiej-Malik, prof. PCz. Prowadziła badania związane z kompozytami na bazie magnezu zbrojonymi cząstkami węglika krzemu. Obecnie bada wpływ procesu GTAW na strukturę stopu magnezu (wykorzystanie skoncentrowanego strumienia ciepła o dużej gęstości mocy w celu uszlachetnienia powierzchni materiału).

To również temat jej pracy magisterskiej, którą obecnie przygotowuje. Ponadto wzięła udział w akcji skierowanej do przyszłych absolwentów Politechniki Częstochowskiej organizowanej przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej, dzięki której nawiązała współpracę z częstochowską odlewnią żeliwa „Wulkan”. W przyszłości planuje podjęcie studiów doktoranckich oraz odbycie stażu zawodowego. W czasie wolnym – poza pogłębianiem wiedzy naukowej - interesuje się sportami siłowymi, motoryzacją i ogrodnictwem.

Aneta Sobiegraj

Aneta Sobiegraj jest studentką I roku studiów II stopnia na kierunku zarządzanie oraz I roku na kierunku finanse i rachunkowość. Jej średnia ocen za rok akademicki 2011/2012 to 4,98.
Osiągnięcia sportowe Anety Sobiegraj w roku akademickim 2011/2012 to:
- II miejsce w Drużynowych Mistrzostwa Europy Klubów w warcabach 100-polowych
- II miejsce w Drużynowych Mistrzostwa Europy Klubów w warcabach 100-polowych Blitz
- udział w Mistrzostwach Świata do lat 23 w warcabach 64-polowych Eupatoria na Ukrainie
- udział w II Olimpiadzie Gier Umysłowych w Lille we Francji
- II miejsce w Mistrzostwa Polski w kat. kobiet do lat 23 w warcabach 100-polowych Blitz
- III miejsce w Mistrzostwach Polski w kat. kobiet do lat 23 w warcabach 64-polowych Blitz
- III miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 23 w warcabach 64-polowych
- I miejsce w Drużynowych Mistrzostwa Polski Kobiet w warcabach 64-polowych
- III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Kobiet w warcabach 64-polowych Blitz
- III miejsce w Drużynowych Mistrzostwa Polski Juniorów w warcabach 64-polowych
Aneta Sobiegraj uzyskała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego już po raz trzeci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto