MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Początki rezerwatu archeologicznego w Częstochowie. Na Rakowie odkryto cmentarz sprzed 2500 lat

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Początki rezerwatu archeologicznego w Częstochowie na starych zdjęciach
Początki rezerwatu archeologicznego w Częstochowie na starych zdjęciach Archiwum Muzeum Częstochowskiego
Częstochowa. Muzeum na Rakowie prezentuje jedno z największych poznanych w Polsce cmentarzysk z wczesnej epoki żelaza (750-600 lat p.n.e.). Cmentarzysko sprzed 2500 lat odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi prowadzonymi przy budowie linii tramwajowej i wiaduktu. W naszej galerii prezentujemy archiwalne zdjęcia z wykopalisk i początków działalności rezerwatu.

Pawilon Rezerwatu Archeologicznego, który zabezpieczył część (100 m²) zachowanego cmentarzyska ludności kultury łużyckiej otwarto 9 czerwca 1965 roku.

Nekropolia w Częstochowie-Rakowie należy do stanowisk grupy górnośląsko-małopolskiej kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (datowanie cmentarzyska - 750-550 przed Chr.). Jest przykładem cmentarzyska o birytualnym obrządku pogrzebowym, typowym dla naszego regionu, lecz wyjątkowym dla kultury łużyckiej, w której dominuje ciałopalenie. Odkryte na nim w trakcie badań wykopaliskowych w latach: 1955, 1960 i 1961 obiekty grobowe wzbudziły duże zainteresowanie archeologów. Wówczas to narodził się pomysł, aby utworzyć Rezerwat Archeologiczny, a inicjatorem jego budowy był dr Włodzimierz Błaszczyk ówczesny dyrektor Muzeum w Częstochowie. W 1965 roku opublikowano również pierwszy "Rocznik Muzeum w Częstochowie", pod redakcją Włodzimierza Błaszczyka, w którym zamieszczono kompleksowe opracowanie wyników badań rakowskiego cmentarzyska.

Pawilon autorstwa Włodzimierza Ściegiennego

Projekt pierwszego pawilonu Rezerwatu Archeologicznego wykonał częstochowski architekt i artysta plastyk Włodzimierz Ściegienny, natomiast autorem scenariusza pierwszej stałej wystawy „Kultura Łużycka” był prof. Marek Gedl i dr Włodzimierz Błaszczyk. Włodzimierz

Początki rezerwatu archeologicznego w Częstochowie na starych zdjęciach

Początki rezerwatu archeologicznego w Częstochowie. Na Rakow...

Ściegienny jest również autorem projektu mozaiki, która znajdowała się na elewacjach pawilonu oraz teki ekslibrisów w gipsorycie, związanych tematycznie: z budynkiem Rezerwatu, z zabytkami, pochówkami szkieletowymi odkrytymi na cmentarzysku.

W latach 2001-2002 z inicjatywy Iwony Młodkowskiej-Przepiórowskiej przebudowano pawilon Rezerwatu wg projektu Lecha Nowotarskiego. W trakcie prac natrafiono na kolejnych 5 grobów, umieszczonych pod posadzką hallu Rezerwatu. Badania wykopaliskowe przeprowadzili pracownicy Muzeum: Maciej Kosiński i Magdalena Wieczorek-Szmal.

W 2007 roku udostępniono nową wystawę stałą wg scenariusza Macieja Kosińskiego i Magdaleny Wieczorek-Szmal oraz aranżacji plastycznej Franciszka Kłaka, pt.: „Z mroku dziejów. Kultura łużycka”. Ekspozycję przygotowano dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (źródło: Muzeum Częstochowskie).

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto