MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczona cegielnia pod Lublińcem napawa grozą - zobacz ZDJĘCIA! Natura przejmuje to miejsce

PP
Opuszczona cegielnia w Lipiu Śląskim niszczeje z roku na rok. Władzę przejmuje tu powoli natura. Zobacz zdjęcia.

Zobacz ZDJĘCIA - kliknij TUTAJ!

Opuszczona cegielnia pod Lublińcem napawa grozą. Natura przejęła to miejsce

Cegielnia w Lipiu Śląskim została wybudowana w 1928 r. przez Szpital Psychiatryczny w Lublińcu z inicjatywy i przy pomocy Wojewódzkiego Urzędu Śląskiego.

W 1942 r. została zniszczona w wyniku groźnego pożaru, który wywołany został nie przez działania wojenne, lecz przez zaprószenie ognia w procesie suszenia cegły. Pożar zniszczył budynki pieca i wyrobowni.

W 1951 r. nieczynna cegielnię w Lipiu Śląskim przejęły Lublinieckie Zakłady Terenowe Przemysłu Materiałów Budowlanych, a te w roku 1956r. przekazały go Społecznemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu w Gliwicach, które odbudowało zniszczony zakład i w 1960 r. uruchomiło ponownie produkcję.

Wcześniej jednak, w 1954 r., Stalinogrodzka Baza Remontowa Odział Gliwice wykonała odwierty geologiczne i dokumentację złoża "Lipie Śląskie - Lisowice", obejmującego pokłady iłów kajprowych i piasków czwartorzędowych.

W 1962 r. cegielnia w Lipiu Śląskim ponownie została przekazana Lublinieckim Zakładom Terenowym Przemysłu Materiałów Budowlanych. W związku z reorganizacją, od 1 stycznia 1965 r., przeszła pod zarząd Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej w Kozłowej Górze.

Stan ten trwał aż do połowy lat 70. ubiegłego wieku. Następnie zakładem zarządzało Częstochowskie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej, co trwało do 1987 r. kiedy to cegielnia w Lipiu Śląskim wraz ze złożem została oddana w dzierżawę i stała się zakładem prywatnym. W 1991 roku została sprzedana dotychczasowym dzierżawcom. Działalności zaprzestała zupełnie w 2013 roku.

O cegielni stało się ponownie głośno w 2008 r., kiedy to naukowcy z Polskiej Akademii Nauk ogłosili wyniki swoich dwuletnich prac badawczych oraz prac wykopaliskowych prowadzonych w zakładowym wyrobisku od 2006 r.

Odkryto tutaj skamieniałe części szkieletu najstarszego w świecie znanego dużego dinozaura drapieżnego, żyjącego na tych terenach przed około 200 milionami lat, oraz największego znanego w świecie gada ssakokształtnego - dicynodonta i kości wielu innych wymarłych przed milionami lat gatunków.

W budynku Lokalnego Centrum Społeczno - Kulturalnego w Lisowicach, służącym mieszkańcom sołectwa, utworzona została wystawa pod nazwą "Muzeum Paleontologiczne", która pokazuje znaczną część znaleziska.

Uprzedzamy przed samodzielnym wchodzeniem do opuszczonych budynków. Może to zagrażać zdrowiu i życiu.

Opuszczona cegielnia pod Lublińcem napawa grozą - zobacz ZDJ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opuszczona cegielnia pod Lublińcem napawa grozą - zobacz ZDJĘCIA! Natura przejmuje to miejsce - Lubliniec Nasze Miasto

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto