Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. ZwierzęTAK! - wernisaż wystawy prac Kamili Misiak (Vilkuny), Agnieszki Półroli oraz Pauliny Przeniosło

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. ZwierzęTAK! - wernisaż wystawy prac Kamili Misiak (Vilkuny), Agnieszki Półroli oraz Pauliny Przeniosło
Częstochowa. ZwierzęTAK! - wernisaż wystawy prac Kamili Misiak (Vilkuny), Agnieszki Półroli oraz Pauliny Przeniosło Piotr Ciastek
KULTURA. W marcu 2024 roku Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie prezentuje dzieła plastyczne autorstwa Kamili Misiak (Vilkuny), Agnieszki Półroli oraz Pauliny Przeniosło.

Wystawa zatytułowana „ZwierzęTAK!” to nie tylko ekspozycja artystyczna, lecz także medytacja nad rolą, jaką zwierzęta odgrywają w naszym życiu osobistym i społecznym. Artystki, zainspirowane różnorodnością świata zwierząt, przenoszą na swoje prace nie tylko jego estetykę, ale także znaczenie, jakie zwierzęta mają w kontekście kulturowym i ekologicznym. Od pirografii, poprzez rysunki, aż po grafiki i plakaty – każda forma jest świadomym wyborem, mającym na celu podkreślenie innego aspektu ich tematu.

Prace pokazują zwierzęta jako nieodłączny element ludzkiej egzystencji, symbolizując zarówno siłę, jak i wrażliwość natury. Widzowie są zaproszeni do odkrywania, jak zwierzęta wpływają na nasze życie – od historycznych znaczeń, przez ich obecność w mitologii i sztuce, aż po współczesne problemy ochrony środowiska. Wystawa staje się platformą do dialogu o współzależności między ludźmi a zwierzętami, o naszej odpowiedzialności za ich dobrostan oraz o tym, jak wspólnie dzielimy przestrzeń na naszej planecie. Prace Kamili Misiak, Agnieszki Półroli i Pauliny Przeniosło, każda na swój sposób, składają hołd tej symbiotycznej relacji i są przypomnieniem, że ludzka kultura i cywilizacja rozwinęły się ramię w ramię z naszymi zwierzęcymi towarzyszami - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Kamila Misiak (Vilkuna) tworzy realistyczne obrazy wypalane ręcznie techniką pirografii na różnych gatunkach drewna. Bohaterami jej twórczości są głównie zwierzęta i przyroda. Nazwa Vilkuna łączy dwa gatunki leśnych zwierząt: wilk i kuna. Podczas wystawy zaprezentuje ręcznie wypalane portrety, do których pozowali podopieczni ośrodków rehabilitacji zwierząt.

Agnieszka Półrola ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie pracuje w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora UJD. Prace swoje prezentowała w Polsce i za granicą (Belgia, Chiny, Czechy, Egipt, Iran, Irak, Korea Południowa, Japonia, Litwa, Meksyk, Niemcy, Rosja, Słowacja, Tajwan, Węgry, USA). Laureatka wielu nagród. Prace w zbiorach muzeów.

Paulina Przeniosło jest absolwentką studiów magisterskich Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Sztuki, Kierunek Grafika (specjalność Grafika Użytkowa). Najważniejszym źródłem inspiracji zaprezentowanych projektów jest typografia. Współczesna różnorodność kształtu liter stała się środkiem osobistej, autorskiej wypowiedzi projektowej wynikającej z indywidualnych predyspozycji i zainteresowań twórczych. Dzięki fuzji wyobraźni świat litery zyskuje nową formę i sposób ich wykorzystania.

Termin wystawy 01.03 - 31.03.2024
Wernisaż 15.03.2024 godz. 17:00

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie
Aleja Armii Krajowej 36A
42-202 Częstochowa

wstęp na wystawę jest bezpłatny

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto