Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyn po 152 latach odzyska prawa miejskie. Wójt gminy odebrał akt nadania od premiera

PC
Olsztyn po 152 latach odzyskał prawa miejskie. Wójt gminy odebrał akt nadania od premiera
Olsztyn po 152 latach odzyskał prawa miejskie. Wójt gminy odebrał akt nadania od premiera arc Gmina Olsztyn
Od Nowego Roku w Polsce będą dwa miasta o nazwie Olsztyn. Premier przyznał w czwartek 30 grudnia akt nadania statusu miasta dla Olsztyna. Uroczystość odbyła się w Sali im. Tadeusza Mazowieckiego, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Rok 2022 Olsztyn powita już jako miasto i gmina miejsko-wiejska. To historyczna chwila i dziejowa sprawiedliwość. Olsztyn odzyskuje prawa miejskie zabrane ukazem cara Rosji w 1870 r., za wsparcie, jakiego mieszkańcy udzielili powstańcom styczniowym. Prawa miejskie nadał Olsztynowi król Kazimierz Jagiellończyk w 1488 r. Największy na Jurze krakowsko-częstochowskiej zamek olsztyński od zawsze pełnił ważną rolę w historii całego kraju. W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Historycznie Olsztyn był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę.

Status miasta daje nowe możliwości

Uzyskanie statusu miasta wiąże się ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Olsztyn spełnił wszystkie przesłanki bycia miastem: ze swoim układem urbanistycznym, infrastrukturą, nierolniczym charakterem zatrudnienia mieszkańców. Inicjatywę przywrócenia praw miejskich poparł lokalny komitet, w skład którego weszli: długoletni proboszcz parafii Olsztyn ks. prałat Ryszard Grzesik, historyk, publicysta, radny Rady Gminy Olsztyn, Marek Romański oraz Mariola Matysek, długoletnia dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Olsztyn wraca na mapę polskich miast

Działania na rzecz przywrócenia praw miejskich dla Olsztyna uzyskały pozytywne opinie Rady Gminy Olsztyn, Wojewody Śląskiego, a także poprzedzone były konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. Stosowne rozporządzenie Rada Ministrów wydała 30 lipca tego roku. Na jego mocy od 1 stycznia 2022 r. jurajski Olsztyn znowu pojawi się na mapie polskich miast.

- To nie tylko zmiana nazwy, to przede wszystkim zwiększenie szans rozwojowych dla Waszych miejscowości. Oznacza to także wzrost aspiracji i ambicji lokalnych społeczności – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. W czasie wręczania aktu nadania statusu miasta premierowi towarzyszyli sekretarze stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji: Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker. W uroczystości w kancelarii premiera uczestniczył także Janusz Konieczny, Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn.

W sobotę 1 stycznia 2022 r. prócz Olsztyna prawa miejskie uzyska dziewięć innych miejscowości: Pruszcz w woj. kujawsko-pomorskim, Izbica w woj. lubelskim, Lutomiersk i Bolimów w woj. łódzkim, Cegłów, Nowe Miasto i Jedlnia-Letnisko w woj. mazowieckim, Iwaniska w woj. świętokrzyskim oraz Kaczory w woj. wielkopolskim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto