Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski monitoring nad Zalewem w Blachowni. Bezpieczeństwa mieszkańców strzeże 13 kamer

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Najpierw rewitalizację przeszedł Zalew, teraz przyszedł czas na monitoring Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Najpierw rewitalizację przeszedł Zalew, teraz przyszedł czas na monitoring Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Blachownia.pl
Nad Zalewem w Blachowni zamontowano miejski monitoring. To 13 kamer o bardzo dobrej jakości, które obejmują niemal całe otoczenie zbiornika, które zostało niedawno zrewitalizowane. Monitoring kosztował nieco ponad 120 tys. złotych.

Rewitalizacja zmieniła otoczenie Zalewu w Blachowni. Dlatego gmina postanowiła zamontować monitoring, aby zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również zapobiec aktom wandalizmu.

- Kamery zostały zamontowane, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim korzystającym z uroków naszego pięknego zalewu, a także by powstrzymać akty wandalizmu, z którymi, niestety, mamy do czynienia w ostatnim czasie – tłumaczy burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska. - Rewitalizacja zbiornika pochłonęła ogromne środki. Musimy dbać, by inwestycja jak najdłużej służyła Mieszkankom i Mieszkańcom oraz odwiedzającym nas gościom.

W lutym 2020 roku zakończyła się kompleksowa kontrola z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie prawidłowości realizacji projektu „Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika Blachownia wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Kontrolerzy nie mieli zastrzeżeń ani co do procedury przetargowej, ani co do całego procesu budowlanego.

- Zalew od kilkudziesięciu lat był miejscem wypoczynku i rekreacji zarówno Mieszkańców gminy, jak i powiatu oraz województwa. Jego rewitalizacja była marzeniem kilku pokoleń - mówi Sylwia Szymańska.

Na początku 2017 roku wniosek pt. „Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika w Blachowni wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia”, który gmina zgłosiła kilka miesięcy wcześniej do ogólnopolskiego konkursu na dotacje z Unii Europejskiej, został najwyżej oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Ochrony Środowiska. Tym samym Blachownia uzyskała ponad 12 mln zł unijnej dotacji, co stanowi 85 proc. wartości projektu obliczonego na ponad 14 mln zł.

Pierwsze prace w ramach projektu rozpoczęły się jeszcze w 2017 roku. Projekt założył m.in. odmulenie i oczyszczenie zalewu za pomocą refulera, powstanie plaży, ścieżki pieszo-rowerowej, wieży widokowej, itd.

- Proces odmulania jeszcze trwa, ale zakończy się w tym roku, co ostatecznie zamknie projekt - wyjaśnia Sylwia Szymańska. - Mamy jeszcze kilka mniejszych inwestycji do przeprowadzenia poza projektem. W trakcie realizacji pojawiły się dodatkowe zadania, które planujemy wykonać, aby oddać do użytku kompleksowo zrewitalizowaną przestrzeń. Zabezpieczyliśmy na te zdania środki w tegorocznym budżecie.

Budowa kawałka ścieżki po południowej części zalewu już została wykonana. Przeprowadzone zostały także prace na wyspie. Pomalowano ławki, wytyczono ścieżkę, wykonano cięcia pielęgnacyjne.

Przed gminą jeszcze przeniesienie i modernizacja stanicy wodnej i wypożyczalni sprzętu. Gmina planuje jeszcze zagospodarować północną część zbiornika. Chciałaby przygotować pole caravaningowe.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto