Miasto przygotowuje się na pielgrzymkę Radia Maryja

js
bartłomiej romanek
Miasto przygotowało plan jej zabezpieczenia XXIX Pielgrzymka Rodziny ,,Radia Maryja”, która odbędzie się najbliższą sobotę, 11 lipca.

Przygotowano plan zabezpieczenia medycznego i komunalnego, dodatkowe miejsca parkingowe i drogi ewakuacji.

Ponadto – w celu ograniczenia rozpowszechniania się koronawirusa i zapewnienia higienicznych warunków odbywania pielgrzymki – Spółdzielnia Socjalna ,,Jasne, że zmiana” wykona dezynfekcję przenośnych kabin WC. Czyszczone będą powierzchnie, z którymi stykają się pątnicy – m.in. klamki, krany, dozowniki.

Według informacji klasztoru, w ramach tegorocznej pielgrzymki ,,Radia Maryja” do Częstochowy przyjedzie ok. 250 autokarów, a w nich – blisko 12,5 tys. osób.

I ZABEZPIECZENIE MEDYCZNE

1. Pacjent (pielgrzym) z podejrzeniem koronawirusa trafia do Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ul. Mirowskiej 15.
2. Pacjent (pielgrzym) bez podejrzenia koronawirusa trafia do Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ul. Królowej Bony 1/3.
3. W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej 15 oraz ul. Królowej Bony 1/3 zostanie uruchomiona Izba Przyjęć: − telefony do izby przyjęć MSZ ul. Mirowska 15: (34) 370 21 70, (34) 370 22 70, MSZ ul. Królowej Bony 1/3 (34) 370 26 40, (34) 370 26 41.
4. W izbie przyjęć będą przyjmowani wszyscy pacjenci wymagający pomocy lekarsko-pielęgniarskiej, z zastrzeżeniem pkt. 1 i 2.
5. Oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym. Odpowiedzialni za zabezpieczenie medyczne będą lekarze dyżurujący w danym dniu w izbie przyjęć Miejskiego Szpitala Zespolonego, z zastrzeżeniem pkt. 1 i 2.
6. SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie 11 lipca od godz. 14.00 do zakończenia mszy św. zapewni dwie karetki P/S zlokalizowane w Pasażu Biskupa Bareły.
7. W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieść transportem medycznym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala. Osoba powinna mieć osłonięte usta i nos. Należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. Osoba podejrzana o zakażenie powinna oczekiwać na transport medyczny w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym możliwe jest czasowe odizolowanie jej od innych osób.
Na miejsce izolacji zostały wyznaczone:
Szkoła Podstawowa nr 14 przy ul. Waszyngtona 62,
pomieszczenia na Jasnej Górze.
8. Zabezpieczenie sanitarno-epidemiologiczne zapewnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie.

DROGA EWAKUACJI MEDYCZNEJ – PASAŻ BISKUPA BAREŁY

II MIEJSCA PARKINGOWE MOSiR oraz MZDiT
parking przy ul. Oleńki,
parking przy Rynku Wieluńskim.
Dodatkowo w ramach potrzeb mogą zostać udostępnione parkingi samochodowe przy:
ul. Ks. Kordeckiego 99 (Park Wypoczynkowy „Lisiniec”),
ul. Kubiny.
III. ZABEZPIECZENIE KOMUNALNE MIASTA

10 lipca zostanie ustawionych 18 przenośnych kabin WC z umywalkami:
od strony ul. 3-go Maja (na trawniku przy gruszy) – 10 kabin,
przy Pasażu Bareły od strony ul. 7 Kamienic – 6 kabin,
na Rynku Wieluńskim, część południowa (na trawniku w pobliżu postoju TAXI) – 2 kabiny.
Spółdzielnia Socjalna ,,Jasne, że zmiana” w celu ograniczenia rozpowszechniania się wirusa i zapewnienia higienicznych warunków, zajmie się dezynfekcją przenośnych kabin WC w zakresie czyszczenia powierzchni, z którymi stykają się pątnicy (11 lipca, w godzinach 10.00-19.00, nie rzadziej niż 2 razy na godzinę w każdej z toalet).
IV. ZADANIA SŁUŻB INSPEKCJI I STRAŻY

Straż Miejska zapewnia drożność Pasażu Bareły jako drogi ewakuacyjnej.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu wraz z Policją zapewnia bezpieczną organizację ruchu na podstawie uzgodnionego projektu zmian organizacji ruchu w strefie podjasnogórskiej w sezonie pielgrzymkowym 2020 r.

O ustawieniu zapór na ulicy Klasztornej decyduje Klasztor na Jasnej Górze.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu – dyżury firm prowadzących bieżące utrzymanie dróg, czystości, odwodnienia i oznakowania:

1) Utrzymanie oznakowania drogowego poziomego, pionowego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu (11 lipca).

2) Sygnalizacja świetlna (11 lipca):
„Drog – Bud” Lubojenka

3) Zmiany organizacji ruchu w rejonie Podjasnogórskim (11 lipca):
Dyspozytor Służby Interwencyjnej Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu

4) Oświetlenie dróg (11 lipca):
P.W. Instalatorstwo Elektryczne Jarosław Galicki , Pogotowie Zakładu Energetycznego

5) Oczyszczanie miasta (11 lipca):
Firma SUEZ

6) Obsługa odwodnienia (11 lipca):
„ON-Serwice” Sp. z o.o.

7) Bieżące utrzymanie dróg (11 lipca) :
BITUM Sp. z o.o.
„Drog – Bud” Lubojenka

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie będzie w dyspozycji w miejscu stacjonowania i kierowana do likwidacji zagrożeń stosownie do sytuacji.

Dyżury Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

telefony: 997, (34) 369 12 55, (34) 369 12 66, (34) 369 19 97 fax: (34) 369 12 44

5. Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie

a) Dyżurny MPCZK 11 lipca:
• telefony: (34) 378 51 01 (02); fax (34) 378 51 03

b) Koordynator zespołu do spraw zabezpieczenia pielgrzymkowego – Kierownik Referatu Planowania Cywilnego Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy – Michał Dróżdż.

Uwagi:
1. Samochody przyjeżdżające na pielgrzymkę winny posiadać za przednią szybą białą kartkę formatu A4.
2. Pielgrzymi powinni posiadać przy sobie informację o miejscu zaparkowania samochodu (autokaru) i jego numerze rejestracyjnym.
3. Pielgrzymi powinni zabrać ze sobą ubrania chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, płyny do picia, lekarstwa, które zażywają oraz dokumenty tożsamości.
4. W przypadku zagubienia, pielgrzymi nie powinni oddalać się z okolic Jasnej Góry, lecz powinni czekać na odnalezienie przy pomniku Kardynała Stefana Wyszyńskiego lub w wyznaczonym przez opiekuna grupy miejscu.
5. Wszelkie zapytania i informacje należy kierować do służb zabezpieczających pielgrzymkę (Straży Miejskiej, Policji, Pogotowia Ratunkowego, służb zarządzania kryzysowego).

Tokio Raport - rozmowa z Lucyną Kornobys

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie