Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto w tym roku dostanie Złote Maski w województwie śląskim? Najlepsze spektakle w regionie

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Jedna z gal Złotych Masek
Jedna z gal Złotych Masek Arkadiusz Gola
Po raz pięćdziesiąty zostaną rozdane Złote Maski Województwa Śląskiego. Nagroda ma aż jedenaście kategorii. Urząd Marszałkowski opublikował listę nominowanych. Jej celem jest wyłonienie najlepszych aktorów, reżyserów, scenografów i choreografów z województwa śląskiego.

Ponad pół wieku Złotych Masek Województwa Śląskiego

Urząd Marszałkowski województwa śląskiego opublikował listę nominowanych do Złotych Masek. Nagroda jest uznawana za prestiżową i ma długie tradycje. W tym roku laureaci zostaną ogłoszeni po raz pięćdziesiąty szósty. Do konkursu można było zgłosić przedstawienia, które miały swoją premierę w 2023 roku.

— Wierzę, że te nominacje będą dla Was źródłem motywacji i dowodem uznania dla waszej pracy i pasji, a dla nas okazją do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie”- zwrócił się do nominowanych marszałek Jakub Chełstowski.

Do konkursu zgłoszono 57 spektakli zrealizowanych przez 23 producentów. Komisja po preselekcji zakwalifikowała do następnego etapu 40 sztuk (21 producentów).

— W opinii członków komisji nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim cieszy fakt, że z roku na rok rośnie pozycja i aktywność teatrów nieinstytucjonalnych, szczególnie w Katowicach – informuje Urząd Marszałkowski.

Kto otrzyma w tym roku statuetkę? Nazwiska zwycięzców poznamy już za kilkanaście dni. Nagrody zostaną wręczone 25 marca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Laureatów „Złotych Masek” poznamy podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbędzie się 25 marca br. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Lista nominowanych w 56-stej edycji Złotych Masek

Nagroda zostanie przyznana aż w jedenastu kategoriach. W każdej członkowie komisji wybrali trzy osoby/grupy osób/spektakle, które są nominowane w 56-stej edycji Złotych Masek Województwa Śląskiego.

Kategoria SPEKTAKL ROKU

 • „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
 • „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 • „Dziwny przypadek psa nocną porą” według powieści Marka Haddona, na podstawie tekstu Simona Stephensa, w reżyserii Tadeusza Kabicza w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

 • „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • „Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • „Ach, jak cudowna jest Panama!” Janoscha, w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • Violetta Smolińska za rolę Łucji Kamockiej w spektaklu „Zanurzenie” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
 • Hanna Zbyryt za rolę Kustoszki w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
 • Anna Kadulska i Ewa Kutynia za role Francis Shields i Loretty Mackie w spektaklu „Fly me to the moon” Marie Jones w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • Michał Piotrowski za rolę Mieczysława Wojnicza w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 • Adam Hutyra za role: Nikodema Dyzmy w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego i Cześnika Macieja Raptusiewicza w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
 • Oskar Jarzombek za rolę Kristophera w spektaklu „Dziwny przypadek psa nocną porą” według powieści Marka Haddona, na podstawie tekstu Simona Stephensa, w reżyserii Tadeusza Kabicza w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

 • Radosław Sadowski za rolę Henryka w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
 • Karol Gaj za rolę Arlekina w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Joanna Rząp za role w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

 • Hubert Waljewski za rolę Michaela/ Dorothy w spektaklu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
 • Marta Gzowska-Sawicka i Adam Myrczek za role Mistrzów Ceremonii w spektaklu „Kabaret” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej.
 • Gabriela Legun za rolę Oskara w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

 • Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 • Barbara Lubos za rolę Maheude w spektaklu „Germinal” na podstawie tekstu Émile’a Zoli w adaptacji i w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 • Tatiana Cholewa za rolę Archibalda Cravena w spektaklu „Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria REŻYSERIA

 • Agata Biziuk za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
 • Magdalena Piekorz za reżyserię spektaklu „Tootsie” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
 • Robert Talarczyk za reżyserię spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Kategoria SCENOGRAFIA

 • Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 • Aleksandra Wasilkowska i Sławek Blaszewski za scenografię i kostiumy do spektaklu „Germinal” na podstawie tekstu Émile’a Zoli w adaptacji i w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 • Marika Wojciechowska za scenografię do spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

 • Szymon Michlewicz-Sowa za choreografię w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
 • Jakub Lewandowski za choreografię w spektaklu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz
 • w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
 • Izadora Weiss za choreografię w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

 • Spektakl internetowy „Feblik” według tekstu Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Lecha Mackiewicza w Teatrze Miejskim Gliwicach za udaną artystycznie próbę wykorzystania technologii internetowych dla upowszechniania najnowszej dramaturgii polskiej w sposób przekraczający ograniczenia czasowo-przestrzenne tradycyjnego teatru oraz udostępnienie ich osobom z niepełnosprawnościami słuchu.
 • Marcin Gałażyn za muzykę do spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Kaśka Dudek, Karol Gaj, Anna Kandziora, Radosław Lis, Michał Piotrowski, Anna Stępień, Alicja Szymkiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Zemsta. Dell’arte" Aleksandra Fredry w reżyserii Matteo Spiazzi’ego w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach.
od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto