MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Giganci Kultury 2023. Wyróżnienia dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce

Giganci Kultury 2023
Polska Press
W trosce o polskie dziedzictwo kulturowe oraz potrzebę promocji sztuki POLSKA PRESS GRUPA ogłasza inaugurację nowego, prestiżowego projektu - Giganci Kultury 2023. Ta znacząca inicjatywa ma na celu uhonorowanie instytucji, marek i osobistości, które nie tylko wspierają polską kulturę, ale też aktywnie angażują się w działania promujące sztukę oraz pielęgnują dziedzictwo narodowe.

Po Gali Gigantów Roku (grudzień), Gigantów Biznesu (marzec) przed nami - już w środę, 21 czerwca - Gala Giganci Kultury 2023. To wyjątkowe wydarzenie, na którym docenimy i nagrodzimy tych, którzy propagują sztukę i pielęgnują dziedzictwo narodowe. Nagrody i wyróżnienia, przyznawane w kilku różnych kategoriach, podkreślają znaczenie inicjatyw i działań, które przyczyniają się do rozwoju kultury w Polsce.

Przestrzeń kultury

W tej kategorii nominowano trzy instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do naszego dziedzictwa. Pierwszą wspólną nominacją jest para instytucji - Zamek Królewski na Wawelu i Katedra Wawelska. To historyczne partnerstwo dowodzi, że troska o miejsca o wielkim znaczeniu dla narodowego dziedzictwa może iść w parze z nowoczesnym zarządzaniem oraz rozwojem instytucji.

Drugą nominacją jest Zamek Królewski w Warszawie - prawdziwa ikona Polski, miejsce ważnych wydarzeń państwowych i międzynarodowych.

Trzecią nominacją jest Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Nie tylko prezentuje zbiory związane z regionem, ale i pielęgnuje podhalańskie tradycje oraz dzieła sztuki.

Zaangażowani w kulturę

W tej kategorii nominowani to, po pierwsze, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który od ponad 70 lat z powodzeniem promuje polską kulturę za granicą, prezentując tradycje ludowe w nowoczesny i porywający sposób.

Po drugie - Polska Opera Królewska, która od 2017 roku przywraca do życia zapomniane dzieła muzyki polskiej i opery barokowej.

Trzecią nominację otrzymuje Aukso - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, która od lat zdobywa uznanie jako jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie.

Inwestycja

W tej kategorii nominowane zostały trzy wybitne projekty. Pierwszym z nich jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powstałe w stulecie Bitwy Warszawskiej. Znajduje się ono na działce sąsiadującej z domem marszałka, dworkiem Milusin, stanowiąc serce całego kompleksu muzealnego poświęconego postaci marszałka. Muzeum nie tylko przybliża życiorys Józefa Piłsudskiego, ale aktywnie propaguje pamięć o jego dokonaniach i dziedzictwie, stając się miejscem, w którym historia i tradycja inspirują do dyskusji na tematy ważne i aktualne dla Polaków.

Kolejny nominowany to Panteon Górnośląski w Katowicach - prawdziwa otwarta encyklopedia Górnego Śląska. Stanowi niezwykłą opowieść o ostatnich stu latach regionu. Powstała dzięki wysiłkom powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, przedstawicieli Kościoła, nauki, kultury i sportu. W Panteonie prezentowane są sylwetki osób upamiętnionych przez interaktywne stanowiska multimedialne zawierające szczegółowe biogramy, filmy i materiały fotograficzne.

Trzecią nominacją w kategorii „Inwestycja” jest Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, którego fascynująca wystawa stanowi nowoczesną opowieść o powstawaniu polskiego państwa i polskiego chrześcijaństwa. Dzięki zastosowaniu cyfrowych rekonstrukcji 3D, laserowych hologramów, mappingu oraz ruchomych lunet z aplikacją wirtualnej rzeczywistości zapewnia zwiedzającym niezapomniane i interaktywne doświadczenia.

Wydarzenie kulturalne

W kategorii „Wydarzenie kulturalne” nominowano trzy ekscytujące wystawy. Pierwsza z nich to nominacja wspólna. Wystawa „Tamara Łempicka - kobieta w podróży” (Muzeum Narodowe w Lublinie i „Łempicka” - Muzeum Narodowe w Krakowie) przedstawia twórczość tej niezależnej artystki, która stworzyła wizerunek nowoczesnej kobiety sukcesu.

Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” (Muzeum Narodowe w Warszawie) koncentruje się na fascynującej twórczości Stanisława Ignacego, bezkompromisowego artysty, który konsekwentnie podążał własną drogą. Wystawa prezentuje jego dzieła w zestawieniu z innymi artystami, takimi jak Wassily Kandinsky, Max Ernst, Rudolf Schlichter, Umberto Boccioni i Marcel Duchamp.

Wystawa „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” (Zamek Królewski w Warszawie i Staatliche Kunstsammlungen-Gemaldegalerie w Dreźnie) jest hołdem oddanym temu wybitnemu malarzowi z okazji trzechsetnej rocznicy jego urodzin. Bellotto stworzył niezwykłe malarskie wspomnienia dawnej Warszawy, które są prezentowane na wystawie. Jego pejzaże miejskie oddają architektoniczne detale miasta w sposób niezrównany.

Mecenasi kultury

Wśród nominowanych znalazła się spółka PGE, która w ramach programu „PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” w roku 2022 udzieliła wsparcia Muzeum Narodowemu w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu oraz 16 filharmoniom i instytucjom muzycznym w całym kraju. PGE angażuje się również w projekty Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Firma wspiera liczne działania edukacyjne i organizuje lekcje dla uczniów.

Nominowana została też KGHM Polska Miedź, od 2019 roku mecenas Zamku Królewskiego. Wspiera także Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Muzeum Ziemi w Warszawie. Jest również partnerem Festiwalu Srebro w Legnicy oraz innych ważnych wydarzeń kulturalnych w Zagłębiu Miedziowym. KGHM angażu- je się w projekty związane z ochroną zabytków kultury, renowacją obrazów i rzeźb.

Trzecia nominacja dla Totalizatora Sportowego, który wspiera kulturę przez dopłaty na fundusze celowe oraz ze środków własnych. Totalizator Sportowy jest partnerem Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Firma corocznie wspiera obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

Osobowość kultury

W tej kategorii nagroda specjalna zostanie przyznana jednej osobie, a kto ją otrzyma, dowiemy się podczas Gali Giganci Kultury 2023.

Już 21 czerwca ta jedyna w swoim rodzaju ceremonia uhonoruje tych, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polskiej sceny kulturalnej. Zapraszamy do dołączenia w świętowaniu naszych Gigantów Kultury 2023.

To wyjątkowe wydarzenie, na którym docenimy i nagrodzimy tych, którzy propagują sztukę i pielęgnują dziedzictwo narodowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Giganci Kultury 2023. Wyróżnienia dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce - Portal i.pl

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto