Ilu pielgrzymów przybędzie w tym roku na Jasną Górę ?

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
W ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło 4,4 mln pielgrzymów. W tym roku jest niemożliwe, aby tylu pątników dotarło do sanktuarium.

Pandemia koronawirusa dotyka także praktyk religijnych. W maju zwykle zaczynał się już sezon pielgrzymkowy na Jasnej Górze. 3 maja, w święto Matki Boskiej Królowej Polski, które na błoniach jasnogórskich gromadziło 100 tysięcy wiernych.
Jak będzie w tym roku wyglądał ruch pielgrzymkowy zastanawiali się kierownicy pieszych pielgrzymek diecezji w całej Polsce. Obradom przewodniczył biskupe Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Mówiono o możliwościach zorganizowania pielgrzymek pieszych, ale także innych, zarówno na Jasną Górę, jak i do innych polskich miejsc pielgrzymkowych.

Biskup Zadarko poinformował, że prowadzono już wstępne videokonsultacje z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Głównym Inspektorem Sanitarnym, a także z ojcami paulinami.

- Na dzisiaj można powiedzieć, że pielgrzymki są możliwe do zorganizowania, oczywiście w bardzo okrojony sposób, wręcz symboliczny. Chcemy podtrzymać ten symbol pielgrzymowania, i nadać temu charakter jak najbardziej bezpieczny. Jeśli pójdą pielgrzymki, to na pewno będą bezpieczne. Na dzisiaj wydaje się, że taka możliwość jest – podkreśla ks. biskup Zadarko, w komunikacie Biura Prasowego Jasnej Góry.

- Uważamy i mamy nadzieję, że pielgrzymki na Jasną Górę będą szły – mówi ks. Marian Janus, ogólnopolski koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę - Jest nadzieja, że będziemy pielgrzymować. Na pewno obostrzenia będą, ale chcemy iść. Na pewno nie będzie szło tyle osób, jak co roku – wielkie tysiące. Oczywiście każda diecezja decyduje sama, każdy biskup ordynariusz decyzje podejmuje osobiście i odpowiedzialnie, natomiast naszym pragnieniem na tym spotkaniu jest, żeby dać jakieś wytyczne, wskazówki wszystkim księżom, którzy organizują pielgrzymki. Liczymy, że pielgrzymki pójdą – w jakiej ilości, trudno powiedzieć. Jeżeli ta epidemia będzie się wyciszała, to chcemy na Jasną Górę iść, przestrzegając wszystkich reguł, które są konieczne dla bezpieczeństwa księży i wszystkich pątników. Dlatego chcemy wypracować ostateczne decyzje, żeby ułatwić pielgrzymowanie w takiej ilości, na takich zasadach, które będą zatwierdzone, i da się je realizować.
Do końca maja będą sformułowane bezpieczne ramy pielgrzymowania, które będą skonsultowane z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, a także z Episkopatem Polski. Ostateczne decyzje będą zależne od aktualnej sytuacji epidemicznej.

300 PIELGRZYMEK PIESZYCH

W 2019 roku na Jasną Górę przybyło prawie 4 mln 400 tys. pielgrzymów. To o 100 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Więcej było też pielgrzymów pieszych. Do jasnogórskiego sanktuarium przyszło 300 pieszych pielgrzymek, w których szło 133 tys. osób. To o 45 pielgrzymek i 9 tys. pielgrzymów więcej niż w 2018 roku.
W 190 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 752 tys. 360 osób.
Najliczniejsze pielgrzymki to: Rodzina „Radia Maryja”, Motocykliści, Odnowa w Duchu Świętym, Anonimowi Alkoholicy, Rolnicy, Ludzie Pracy, Koła Żywego Różańca, Szkoły im. Jana Pawła II, Amazonki, Pielgrzymka Wiernych Arch. Szczecińsko-Kamieńskiej, Energetycy i Elektrycy, Kolejarze, Leśnicy, Nauczyciele, Kibice, Służba Zdrowia, Górnicy, Bankowcy, Legion Maryi, Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin, Pszczelarze, Franciszkański Zakon Świeckich.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie