Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma CGR nadal inwestuje w Częstochowie. Niedawno zakład otworzył nową halę

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Francuski koncern CGR otworzył w Częstochowie nową halę. Powstała ona przy ul. Strefowej, na częstochowskich terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Obiekt jest integralną częścią istniejącego już zakładu CGR, który zatrudnia około 250 osób.

Nowa hala CGR w Częstochowie

Francuski koncern obecny jest w Częstochowie od ponad 20 lat.

- Od 22 lat produkujemy części dla przemysłu motoryzacyjnego. W głównej mierze są to części bezpieczeństwa - elementy pasów, foteli samochodowych. Produkujemy również specjalistyczne sprężyny na potrzeby przemysłu elektrycznego - mówił Mariusz Nowicki, dyrektor częstochowskiego zakładu CGR.

80 procent produkcji w CGR odbywa się na potrzeby branży automotive. Do produktów CGR Polska należą takie komponenty miedzy innymi zaczepy pasów bezpieczeństwa, kasety zwijaczy pasów, prowadnice pasów i dźwignie przesuwu fotela, a także szeroki wachlarz różnego rodzaju sprężyn kompresyjnych, rozciąganych czy skrętnych. Sprężyny te, produkowane z użyciem maszyn sterowanych numerycznie, znajdują zastosowanie także w innych gałęziach gospodarki m.in. w przemyśle elektrycznym.

Nowa hala zakładu powstała przy ul. Strefowej, na częstochowskich terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Obiekt jest integralną częścią istniejącego już zakładu CGR, który zatrudnia około 250 osób.

- Zaczynaliśmy na 200 metrach kwadratowych. Mieliśmy kilka maszyn i kilka produktów - wspominał Mariusz Nowicki, dyrektor częstochowskiego zakładu CGR. - Z czasem rozbudowaliśmy nasz zakład, zajmowaliśmy coraz większą powierzchnię i zwiększyliśmy produkcję. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję o wybudowaniu własnej hali w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ulicy Strefowej w Częstochowie. Obecnie rozrośliśmy się do 8800 metrów kwadratowych. Ciągle mamy możliwość rozwoju i powierzchnię do zapełnienia - dodał.

Przedsiębiorstwa z obszaru automotive są nadal branżą generującą największą liczbę miejsc pracy w Częstochowie. W nowej hali będą produkowane przede wszystkim specjalistyczne sprężyny do siedzeń samochodowych oraz elementy części bezpieczeństwa.

- Jako spółka jesteśmy liderem w branży, jeśli chodzi o elementy foteli samochodowych oraz elementy części bezpieczeństwa.To 80% naszych produktów. Pozostała część to części dla przemysłu elektrycznego - wyjaśnił dyrektor częstochowskiego zakładu CGR.

Wśród głównych odbiorców z branży elektrycznej wymienić można firmę Schneider Electric, natomiast z branży samochodowej - m.in. Fuji, Bosch, Valeo, Adient czy ZF. W kontekście zawirowań w branży motoryzacyjnej, pozycja zakładu - jak twierdzą jego przedstawiciele - nie jest zagrożona.

- Jesteśmy spokojni, bo elektryfikacja nie wpływa na naszą produkcję. Skupiamy się na fotelach samochodowych, a te będą produkowane zawsze - nieważne, czy to do samochodów elektrycznych, czy spalinowych. Zamówienia cały czas są na wysokim poziomie, a nasi klienci stale się rozwijają przez co my również mamy pracę - podsumował Mariusz Nowicki.

Nowa hala CGR w Częstochowie oficjalnie otwarta

Na uroczystości związanej z otwarciem nowej hali CGR byli członkowie francuskiej kadry zarządzającej. Wszyscy podkreślali, że częstochowski zakład pozostaje jednym z najlepiej funkcjonujących zakładów CGR na świecie.

- Nasza firma rozwinęła się w znaczącym stopniu przez te ponad 20 lat. W pierwszej fazie firma była wspierana przez francuskiego dyrektora i francuski zespół techniczny. Wraz z rozwojem, oddział w Częstochowie stał się bardziej autonomiczny. Zaplecze techniczne było na tyle rozbudowane, że mogliśmy rozwijać własne produkty - mówił Alexis Martel, dyrektor generalny grupy CGR. - Zespół w Częstochowie jest wsparciem dla wszystkich zakładów CGR rozmieszczonych na całym świecie. I to właśnie dzięki temu udało nam się rozwinąć jeden z naszych flagowych produktów w Chinach i Meksyku - podkreślał.

Wśród zaproszonych gości był również prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

- Z ogromną satysfakcją patrzę, jak firma, która zaczynała inwestować w Częstochowie ponad dwie dekady temu, nie tylko dobrze się ma, ale cały czas się rozwija - przyznał. - Kiedy zaczynaliśmy współpracę z KSSE, szliśmy przede wszystkim "na ilość" – staraliśmy się, aby w Częstochowie było jak najwięcej zakładów, a co za tym idzie, jak najwięcej nowych miejsc pracy. Potem okazało się, że trzeba zmienić tę strategię. Powstał więc program "Teraz Lepsza Praca", a więc zaczęliśmy iść "na jakość" – aby powstawało jak najwięcej dobrych miejsc pracy, dających satysfakcję, możliwości awansu, rozwoju, kształcenia się i zaspokojeniu potrzeb zawodowych. A ta inwestycja, zwiększająca powierzchnię zakładu CGR, to właśnie lepsze warunki dla już zatrudnionych tu pracowników - wyjaśnił.

Francuski koncern CGR jest jednym z większych zakładów oferujących pracę w Częstochowie.

- Zawsze bardzo się cieszymy, kiedy w Częstochowie rozwijają się zakłady pracy i oferują lepsze warunki pracy dla naszych mieszkańców. Inwestycja CGR również cieszy, bo jest ona kolejną, która powstaje w Częstochowie. Dzięki temu pracownicy będą mieć większe możliwości rozwoju i wykonywania swoich zadań w jeszcze lepszych warunkach. Liczymy na to, że inne zakłady również będą chciały się rozwijać w Częstochowie, a być może CGR podejmie decyzję o rozbudowie swojego zakładu w naszym mieście - podsumował prezydent.

W uroczystym otwarciu wzięli też udział obecni akurat w zakładzie pracownicy, którzy na czas uroczystości przerwali pracę.

- Pracujemy w tym miejscu prawie 20 lat, musi więc być fajnie. Gdybyśmy źle zarabiały, panowała zła atmosfera z pewnością byśmy się tu nie męczyły, bo szkoda zdrowia. Firma spełnia nasze oczekiwania, wypłata jest na czas, pomiędzy pracownikami jest dobry klimat, wszyscy sobie pomagają i nie mamy na co narzekać - powiedziały nam tuż po oficjalnych wystąpieniach pracownice zakładu, Monika Wawrzyńczak i Iwona Czyż.

KSSE w Częstochowie

W okresie 2014-2023 na częstochowskich terenach KSSE łączne, deklarowane przez firmy nakłady inwestycyjne sięgnęły prawie 2 mld zł. W strefie pracuje ok. 10 tys. osób. Na przygotowanie terenów inwestycyjnych dla lokujących się w Częstochowie firm miasto wyłożyło ok. 28 mln zł.

Częstochowski zakład to jeden z 22 oddziałów CGR (franc. Comptoir Général Du Ressort) na świecie. Francuski koncern istnieje od połowy lat 60. ubiegłego wieku, a w Polsce – zarazem w Częstochowie – od 2002. Zatrudnionych było wówczas tylko kilku pracowników. W 2014 roku CGR jako jeden z pierwszych podmiotów skorzystał z ulg specjalnej strefy ekonomicznej, a budowę swojego nowego zakładu ukończył dwa lata później.

Grupa CGR International działająca przy ul. Strefowej, w 2020 r. przeniosła produkcję sprężyn z Węgier do Częstochowy. Wraz ze wzrostem obrotów wzrosło również zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę: mechaników - ustawiaczy maszyn, techników, inżynierów czy operatorów. Obecnie w częstochowskim zakładzie pracuje około 250 osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto