Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nowy stadion dla Rakowa? Miasto podpisało umowę na studium wykonalności budowy nowego obiektu

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
UM Cz-wa/Łukasz Kolewiński
Ponad 18 milionów złotych będą kosztować prace związane z rozbudową zaplecza treningowo-szkoleniowego na obecnym stadionie Rakowa w Częstochowie. Przy tej okazji miasto poinformowało również, że podpisało umowę na studium wykonalności budowy nowego stadionu piłkarskiego.

Trwają prace na obecnym stadionie Rakowa

Na stadionie Rakowa przy ulicy Limanowskiego trwają prace związane z drugim etapem rozbudowy Centrum Piłki Nożnej. W ramach prac powiększone zostaną dwa budynki klubowe o część regeneracyjno-rehabilitacyjną, szkoleniową oraz sale treningowo-dydaktyczne. Poza tym powstanie również nowe boisko treningowego z zapleczem sanitarno-medycznym.

Całość ma kosztować 18 mln 149 tys. zł. Część pieniędzy na ten cel - ponad 9 mln zł - stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Prace mają zakończyć się najpóźniej do połowy przyszłego roku.

W Częstochowie powstanie nowy stadion piłkarski?

Miasto poinformowało również, że zrobiło pierwszy niewielki krok w sprawie budowy zupełnie nowego obiektu sportowego. Władze miasta i przedstawiciele klubu spotkali się z prezesem warszawskiej firmy Agraria, która w ciągu 4 miesięcy ma przygotować studium wykonalności budowy nowego stadionu piłkarskiego w Częstochowie.

- Opracowanie w pierwszej części będzie zawierać analizę rynku stadionów, ze względu na wielkość widowni, w skali miasta, regionu i Polski, a także oszacowanie popytu i zainteresowania potencjalnych użytkowników ze wskazaniem optymalnej wielkości obiektu w kontekście celów i potrzeb klubu - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu. - Druga część to analiza techniczna i finansowa z opisem stanu oraz parametrów istniejącej infrastruktury, oceną potencjalnych lokalizacji, schematem funkcjonalnym obiektu, wskazaniem kluczowych elementów, w tym optymalnej wielkości trybun - zgodnie z aktualnymi wytycznymi PZPN - oraz możliwych rozwiązań projektowych - wyjaśnia.

Wtedy też przedstawiona zostanie analiza kosztów realizacji inwestycji, a także przewidywane koszty eksploatacji nowego obiektu.

- Trzecia część to identyfikacja zadań i ryzyk mających wpływ na przedsięwzięcie, a czwarta – wnioski i rekomendacje. Studium będzie więc określać m.in. wskazania dotyczące lokalizacji i wielkości stadionu, jego wstępną koncepcję architektoniczną oraz analizę finansową planowanej inwestycji - podsumowuje Włodzimierz Tutaj.

Opracowanie ma być gotowe w połowie lipca. Firma, która zajmuje się jego przygotowaniem, została wyłoniona w konkursie. Miasto będzie musiało zapłacić 157 tysięcy zł brutto za zrealizowane przez nią prace.

Temat stadionu w Częstochowie w kampanii wyborczej

Co ciekawe, temat nowego stadionu piłkarskiego w Częstochowie pojawia się niemal u każdego kandydata, który będzie ubiegał się o fotel prezydenta miasta. Jego budowę zapowiedzieli między innymi obecnie urzędujący prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował, że pierwszym krokiem w kierunku budowy nowego stadionu miejskiego ma być właśnie opracowanie wstępnego studium wykonalności.

Sporo uwagi stadionowi podczas swojej konwencji wyborczej poświęciła też Monika Pohorecka (PiS).

- Stadion miejski powinien być w Częstochowie wybudowany już dawno temu. To będzie jedna z tych decyzji, które również będę chciała wdrożyć. Kiedy dziś słyszę, że: przygotowujemy dokumenty, studium, analizy, to pytam: gdzie byliście przez ostatnie lata, gdy Raków osiągał mistrzostwo? - pytała. - Mamy mistrza Polski – czy to nie jest powód do wstydu, że musimy jeździć na mecze do Bełchatowa, czy Sosnowca? Obiekt sportowy, jakim jest stadion miejski, powinien służyć mieszkańcom Częstochowy od dawna. To jest jeden z ważniejszych priorytetów. Uważam, że Częstochowa zasługuje na obiekt miejski, jakim jest stadion miejski, który ma służyć wszystkim – klubom sportowym, grupom zainteresowanym, środowiskom. Raków jest przepędzany z własnego miasta przez brak obiektu, na którym mógłby rozgrywać własne mecze! To jest wstyd. Budowa stadionu to będzie jedna z kluczowych decyzji, którą podejmę, jako nowy prezydent - zapowiedziała.

Kwestię budowy stadionu poruszył również Tomasz Grzegorz Stala (Alternatywa dla Częstochowy).

- Nowy stadion nie powinien powstać – powinien już istnieć od dawna, tak jak to jest w każdym większym mieście z ambicjami w naszym kraju - twierdził. - Już kiedyś mieliśmy poważny projekt Sport Parku Częstochowa, który obejmował również infrastrukturę wokół stadionu. Niestety, inicjator został zniechęcony i usłyszał, że ma nie dziadować. Jako prezydent miasta nie zamierzam się wycofywać z planów budowy miejskiego stadionu i będę podejmować starania w celu zagospodarowania terenów dawnego Elanexu oraz uregulowania jego sytuacji prawnej, która, jak się dowiedziałem, nie jest tak skomplikowana, jak przedstawiają ją reprezentanci obozu rządzącego Częstochową, często w celu opóźniania tematów związanych z nowym miejskim stadionem. Nie jesteśmy biednym miastem. Sprawne i zdecydowanie lepsze niż obecnie zarządzanie miejskim budżetem pozwoli na wybudowanie stadionu z własnych środków. To po prostu w naszych możliwościach i to należy się częstochowianom - zaznaczał.

Z kolei Łukasz Banaś (KO) zorganizował nawet spotkanie z kibicami i przedstawił klubowi, jak i Stowarzyszeniu Wieczny Rakówk konkretny plan działań na rzecz budowy stadionu, które podejmie jako ewentualny prezydent miasta.

- Uważam, że miasto stać na budowę stadionu samodzielnie - mówił Łukasz Banaś. - Chcę, aby budowa nowoczesnego stadionu piłkarskiego w Częstochowie odbyła się na terenach dawnego Elaneksu. Stanowi to ważny krok w rozwoju infrastruktury sportowej miasta. Jest to inwestycja, która długo była oczekiwana przez kibiców czerwono-niebieskich. Budżet miejski jest w stanie pokryć ten wydatek, a fakt, że inwestycja będzie realizowana przez trzy lata, pozwoli na równomierne rozłożenie kosztów - podkreślał.

Małgorzata Terrero-Rozmus reprezentująca Komitet Wybieram Częstochowę zaproponowała budowę nie samego stadionu, ale Miejskiego Centrum Sportu ze stadionem, krytym lodowiskiem, być może pływalnią.

- Stadion powinien spełniać wymagania pozwalające na rozgrywanie meczów ligowych wszystkim częstochowskim drużynom, ale umożliwiać także organizowanie wydarzeń kulturalnych: koncertów i festiwali - przyznała kandydatka na prezydenta Częstochowy.

Krzysztof Świerczyński, kandydat Trzeciej Drogi przyznał, że nie chce się licytować ze swoimi kontrkandydatami na ilość budowanych stadionów.

- Fakty są takie, że przez ostatnie 10 lat nie zrobiono nic w tym temacie. Wyborcy muszą być świadomi, że proces budowy nie potrwa rok czy dwa. A ze względu na fatalną sytuację finansową miasta musimy szukać współfinansowania budowy ze środków zewnętrznych. Ja mogę zapewnić, że jeżeli wygram wybory to od pierwszego dnia mojego urzędowania zaczniemy konkretne działania - podsumował.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto