Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal sztuki Arteria

js, bpum
W Częstochowie rozpoczęła się siódma edycja festiwalu sztuki Arteria. Tym razem pod hasłem „Miastożsamość” – czyli tożsamość - miasta artystki i artyści wizualni zmierzą się z tematami lokalności, identyfikacji, samoświadomości oraz zaproszą do wspólnej debaty na temat przyszłości miasta. Festiwal potrwa do 10 września. W tym roku Arteria skoncentruje swoje działania na Starym Mieście i jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Przy ul. Ogrodowej będzie funkcjonował „Latający dom dobrej śmierci”. Poprowadzi go Urszula Kluz-Knopek – artystka, graficzka, inżynierka informatyki, redaktorka naczelna autorskiego magazynu artystyczno-naukowego „Woof Woof Arf Arf”. Należy ona do młodych artystek, które odważnie podejmują na nowo tematykę ciała, czemu towarzyszy namysł nad somatycznymi odczuciami i doświadczeniami, pamięcią ciała, związkami pomiędzy cielesnością a światem natury. Podczas tegorocznej Arterii artystka zmierzy się ze zmierzchem ludzkiego ciała.

Na wiadukcie w II Alei NMP Kle Mens zaprosi na plenerową projekcję video „Czarna madonna płacząca na biało-czerwono”. Artystka regularnie eksploruje obszar ikonografii i przesłania malarstwa religijnego, podejmując tematy związane z duchowością, seksualnością, religią, feminizmem i kulturą współczesną.

Na Starym Rynku działać będą Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic, nominowani w 2013 roku do nagrody ,,Kulturysta roku” przez radiową ,,Trójkę.” Duet, prowadzący wspólnie katowicką Galerię Szarą, porusza się pomiędzy różnymi mediami – instalacją, fotografią, video i muzyką, przy czym ich praca twórcza przenika się z działaniami kuratorskimi, animacyjnymi oraz z inicjowaniem kreatywnych przestrzeni opartych na współdziałaniu. Podczas tegorocznej Arterii wyślą publiczności prosty komunikat … „Posłódź mi”.

W podwórku przy Teatrze From Poland pojawi się Honorata Martin – artystka znana z działań, polegających na doświadczaniu siebie i innych w sytuacjach skrajnych. Stworzy mural ,,1943”, nawiązujący do aktualnego tematu uchodźców i emigracji, ale w szerszym kontekście historycznym.

Łukasz Piskorek – na co dzień pracujący w łódzkim studiu „Fajne Chłopaki” i odpowiadający za identyfikację wizualną Arterii – da się tym razem poznać jako projektant neonów. Jego pracę będzie można podziwiać przy ul. Krakowskiej.

Na festiwalu nie zabraknie też grupy FriKO, czyli Marty Frej i Tomasza Kosińskiego. W tym roku powrócą oni do znanej już akcji „Ciepłe słowa” oraz będą chcieli przekonać częstochowian, że warto pamiętać o Warcie w działaniu „Zrób sobie rzekę”.

W Arterię włączą się również przedstawiciele lokalnego ,,trzeciego sektora”. Fundacja Chrześcijańska Adullam będzie opiekować się wędrującą czytelnią publiczną, natomiast Fundacja Oczami Brata i Stowarzyszenie Yava zorganizują miejskie gry plenerowe. Nie zabraknie też panelu dyskusyjnego, na którym Joanna Wowrzeczka, Izabela Desperak, Mikołaj Iwański oraz częstochowscy architekci Olga Kitala i Hubert Wąsek będą debatować o miejskiej tożsamości Częstochowy.

Akcenty muzyczne Arterii w tym roku to duet SIKSA, który swoimi punkowymi, nieco teatralnymi muzycznymi happeningami porusza ważne, aktualne problemy społeczne, oraz John Lake ze swoją hałaśliwą i improwizowaną techno-elektroniką.

Ze szczegółami programu można zapoznać się na stronie http://arteria.kulturoholizm.pl.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto