Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejczycy zakochani w elektrowni na Zawodziu. Komin ocaleje

Janusz Strzelczyk
Przedstawiciele Europejskiego Funduszu Społecznego, którzy odwiedzili Częstochowę, byli pod wrażeniem nieczynnej elektrowni w dzielnicy Zawodzie - mówi Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego. Chętnie widzieliby ją na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Kulturowego. Właśnie w tym miejscu, we współpracy z Politechniką Częstochowską, miasto chce utworzyć centrum badawczo-wdrożeniowe z zakresu energetyki oraz Muzeum Techniki.

MUZEUM ZAPAŁEK W CZĘSTOCHOWIE

Dzięki temu Częstochowa zmieniłaby wizerunek na przemysłowo-technologiczny i stałaby się jeszcze bardziej atrakcyjna dla turystów. Byłoby to coś w rodzaju Centrum Nauki Kopernik. Centrum byłoby też miejscem wydarzeń kulturalnych. Miasto chce przejąć zakład i poddać go rewitalizacji za unijne pieniądze, tylko musi znaleźć pieniądze na zakup. Tauron, właściciel nieruchomości, jest zainteresowany tylko sprzedażą nieczynnego zakładu.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chodzi o sumę 3 mln zł. Elektrownia to także charakterystyczny komin. Druga wieża w Częstochowie: vis a vis komina jest wieża klasztoru jasnogórskiego. Energetycy chcieli komin wysadzić w powietrze, ale sprzeciwiają się architekci, urbaniści. Sprzeciwy nasiliły się po odsłonięciu największego na świecie pomnika Jana Pawła II na częstochowskiej Złotej Górze.

Architekci, krytykujący pomnik, uważają, że komin jest dla monumentu przeciwwagą w krajobrazie miasta, nie należy go więc ruszać.
- Poza tym ten komin można byłoby świetnie wykorzystać do promocji miasta. Jest on doskonale widoczny, a DK1 rocznie przejeżdża 3 miliony samochodów, dlatego na kominie mogłyby się znaleźć reklamy Częstochowy - mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Sportu Urzędu Miasta.

Przedstawiciele Europejskiego Funduszu Społecznego byli także zainteresowani elektrociepłownią Szombierki w Bytomiu.
Elektrociepłownia Szombierki znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Decyzją właściciela zwiedzać ją można tylko w wyjątkowych sytuacjach po wcześniejszym uzgodnieniu, np. w czasie Industriady.
Elektrociepłownia Szombierki wybudowana w 1920 roku jest projektem architektów Georga i Emila Zillmannów. Dwa lata temu obiekt przejął fiński kompleks Fortum. W tym roku zostanie zakończona produkcja, która obecnie jest prowadzona okresowo. Od lat 90. obiekt był wykorzystywany także do organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych.
Niedawno został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego
Są i inne pomysły w sprawie komina. Jeden z częstochowian, obdarzony widać ułańską fantazją, zaproponował urzędnikom, aby na szczycie komina postawić pomnik króla Jana III Sobieskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto