Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowianie laureatami ogólnopolskich konkursów

js, bpum
Natalia Kupczyk z II klasy gimnazjalnej zdobyła drugą lokatę w ogólnopolskim konkursie oratorskim, a Emanuela Szczygłowska i Patryk Świąć z I Społecznego LO wygrali wojewódzkie eliminacje konkursu poświęconego współczesnej pracy organicznej.

Natalia Kupczyk, uczennica II klasy gimnazjalnej Społecznej Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Herberta Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Częstochowie, wróciła z XX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego z dyplomem za zajęcie II miejsca i biletem na 5-dniową wycieczkę do Brukseli.

Konkurs odbył się 5 marca w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Spotkało się w nim 22 finalistów wyłonionych z 400 uczestników z całego kraju – w tej samej konkurencji zmierzyli się ze sobą gimnazjaliści i licealiści. Zadaniem młodych mówców było wygłoszenie 5-minutowej przemowy zainspirowanej słowami ks. prof. Józefa Tischnera ,,Nieszczęsny dar wolności”.

Konkurs zorganizowały: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Związek Górnośląski, Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej w Krakowie, Uniwersytet Śląski oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Instytutu Języka Polskiego UŚ „Via Linguae”. Ze szczegółami konkursu można zapoznać się na stronie http://krasomowczy.pl/pl/

Z kolei Emanuela Szczygłowska i Patryk Świąć z II klasy I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta, wygrali eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Praca organiczna 2.0”. Celem konkursu – organizowanego przez Fundację Zakłady Kórnickie – jest m.in. propagowanie nowoczesnej pracy organicznej w XXI wieku.

Praca organiczna była rozpowszechnioną w pozytywizmie koncepcją, według której społeczeństwo jest rodzajem żywego organizmu, a więc potrzebuje równomiernego rozwoju wszystkich swoich warstw i elementów. Pracy organicznej przyświecało m.in. hasło „bogaćcie się”– wierzono, że z sukcesu tych, którzy potrafią pomnażać swój majątek, skorzystają wszystkie grupy społeczne, także te mniej zasobne.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto