Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Zabytkowy Dom Księcia wciąż czeka na ratunek. Słuch o potencjalnych inwestorach zaginął

Janusz Strzelczyk
Portugalczycy z Mota Engil przed rokiem chcieli remontować Dom Księcia. Od tamtej pory jednak się nie odzywają.

Jeden z najsłynniejszych częstochowskich zabytkowych domów mieszkalnych, tzw. Dom Księcia, wciąż czeka na decyzję o remoncie. I dalej, tak jak roku temu, wiadomo tylko tyle, że miasta na remont nie stać.

W lipcu ubiegłego roku dom oglądali przedstawiciele portugalskiego koncernu Mota Engil. Wizyta była, jak to się określa dyplomatycznie, owocna. A owocem była deklaracja Portugalczyków, że w ciągu 6 tygodni przedstawią wstępną koncepcję architektoniczną remontu zabytku i wycenę projektu, ze wskazaniem źródła finansowania.

Termin wywiązania się z deklaracji minął, a Portugalczycy milczeli. I milczą do tej pory.

Nie wygląda więc na to, żeby było z kim dalej rozmawiać. A urzędnicy liczyli na portugalską spółkę.

Miasto miałoby wnieść aportem do spółki celowej działkę wraz z budynkiem. Prywatny inwestor z kolei miałby wyremontować budynek, w zamian za zyski, jakie mógłby czerpać z wynajmu powierzchni biurowych i handlowych, na które zostanie przeznaczona część willi. Wiceprezydent Mirosław Soborak, który prowadził rozmowy z Portugalczykami, nie traci nadziei, że Dom Księcia da się uratować za pieniądze prywatnej firmy. Ponoć poza Mota Engil było jeszcze sześciu innych zainteresowanych Domem Księcia.

Jeden z nich to Wolfs Corporation z siedzibą w Chorzowie. Przedstawiciele tej korporacji też byli w lipcu ub.r. na rozmowach z wiceprezydentem Sobo-rakiem.
I tyle. Nazw innych zainteresowanych Domem Księcia miasto nie ujawnia. Jedno jest pewne. W budżecie miasta nie ma i długo nie będzie około 50 milionów złotych potrzebnych na remont zabytkowej kamienicy, w której mieszka 100 rodzin.

Gdyby ziścił się portugalski scenariusz, to w dzielnicy Wyczerpy za pieniądze Mota Engil stanęłyby bloki dla obecnych lokatorów Domu Księcia, a Portugalczycy mieliby cały budynek.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej gotów był nawet rozpocząć negocjacje w sprawie zadośćuczynienia tym, którzy wykupili mieszkania w Domu Księcia na własność. Jednak portugalski wariant trzeba chyba odłożyć na nieokreśloną przyszłość. Portugalczycy mają kryzys. Nie chcą się pakować w interes w Częstochowie.

Dom Księcia wybudowano w latach 1912-1913 na zlecenie księcia Michała Romanowa. I praktycznie nigdy nie był remontowany. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budynek oddano w ręce wojska i wykorzystywany był jako dom dla rodzin żołnierzy. Wówczas został on ukończony, otrzymał oświetlenie elektryczne, instalację wodną i kanalizacyjną. Dobudowano do niego kasyno wojskowe. Przed drugą wojną światową mieszkali tam wyżsi oficerowie Wojska Polskiego, m.in. przez pewien czas generałowie Dąbkowski i Maczek. Po 1945 r. budynek został skomu-nalizowany.

– Miasto tylko raz udało, że robi tu remont: kiedy przyjechał Gierek, w latach siedemdziesiątych pomalowali fasadę – opowiadają lokatorzy, którzy mieszkają tu od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto