MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Wojska Polskiego (DK91) wreszcie będzie otwarta na całej długości. Znana jest dokładna data!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. DK91 wreszcie będzie otwarta. Znamy dokładną datę!
Częstochowa. DK91 wreszcie będzie otwarta. Znamy dokładną datę! arc UMC
Władze Częstochowy zapowiedziały otwarcie ostatniego fragmentu remontowanej od wielu miesięcy alei Wojska Polskiego. To oznacza, że trasa będzie w pełni przejezdna. Do zrobienia pozostaną jednak jeszcze pewne prace przy infrastrukturze dla pieszych.

W środę 21 lutego w samo południe, po niemal 2,5 roku przebudowy DK91 w Częstochowie, skończą się najbardziej uciążliwe dla kierowców objazdy. Tego dnia aleja Wojska Polskiego ma stać się w pełni przejezdna.

Do użytku kierowców ma zostać oddany cały przebudowany odcinek al. Wojska Polskiego (DK-91) wraz z głównymi skrzyżowaniami. W piątek 16 lutego na placu budowy odbyło się ostatnie spotkanie z przedstawicielami wykonawcy.

Częstochowianie dobrze wiedzą, ile wyrzeczeń i trudności przysporzyła im ta inwestycja, której data otwarcia była przekładana od grudnia 2023 roku, świadomy jest tego także prezydent miasta, który podziękował wszystkim za cierpliwość.

- Pragnę wyrazić moją szczególną wdzięczność za każdy dzień okazanej wyrozumiałości i zaufania. Wasze wsparcie było dla nas wszystkich, zaangażowanych w projekt, źródłem motywacji i przypomnieniem o tym, dla kogo i dlaczego pracujemy tak ciężko - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak będziemy jeździć od środy po częstochowskiej „gierkówce”?

Po otwarciu DK91 dla kierowców możliwa będzie jazda bez przeszkód od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej na osi północ-południe. Udostępnione zostaną wszystkie relacje na dwupoziomowym skrzyżowaniu z ul. Legionów, a także wszystkie relacje na skrzyżowaniu z ul. Rejtana (poza zjazdem z al. Wojska Polskiego w prawo w Rejtana, tam prace jeszcze potrwają przez kilkanaście dni trwały). Będzie można też przemieszczać się swobodnie na skrzyżowaniach al. Pokoju z ul. Jagiellońską, a także dalej z ul. Bohaterów Katynia.

Możliwy będzie wyjazd z ul. Rakowskiej w kierunku na Warszawę (jeszcze przez około tydzień nie będzie można zjechać w ul. Rakowską i Limanowskiego jadąc od Katowic, ale po kilku dniach taka możliwość zostanie aktywowana). Pozostałe połączenia boczne pozostaną nieaktywne, a ich uruchomienie nastąpi w przeciągu kilku kolejnych tygodni po zakończeniu robót wykończeniowych.

Ważną informacja jest też taka, że 24 lutego na „gierkówkę” wrócą autobusy.

Przypomnijmy, że od środy, 7 lutego, możliwy jest wyjazd z ulicy Rejtana w aleję Wojska Polskiego w kierunku północnym i wjazd w ulicę Rejtana z alei Wojska Polskiego dołem skrzyżowania poprzez ronda. Tym samym kierowcy mogą jeździć na odcinku na osi Rejtana – Krakowska w obu kierunkach. I choć teren ten wciąż wygląda, jak plac budowy, jeździć się da. Dzięki oddaniu do użytku tego fragmentu, południowa część miasta została nieco odciążona.

Przebudowa ma pochłonąć 359 mln zł. Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem ze środków UE. Kwota zewnętrznego wsparcia finansowego przy budowie nowej alei Wojska Polskiego w Częstochowie przekroczyła 200 mln zł. Pierwotny koszt zakresu z umowy wynosił ponad 179 mln zł. Przebudowę al. Wojska Polskiego rozpoczęło konsorcjum Drog-Bud, Firesta Fiser i Nowak Mosty. W czasie trwania inwestycji miasto rozwiązało jednak umowę z tym wykonawcą uznając, że nie rokuje on na dokończenie zadania w przewidzianym terminie. Pracę dokańcza wyłonione w przetargu konsorcjum firm NDI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto