18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: RFG sprzedaje ośrodki hutnicze w Łebie i Jastrzębiu [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
Dwa ośrodki wypoczynkowo-szkoleniowe w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, w Jastrzębiu koło Poraja i Łebie, chce sprzedać częstochowski Regionalny Fundusz Gospodarczy SA, spółka Skarbu Państwa.

Na myśl o dawnych hutniczych ośrodkach, łezka zakręci się w oku wielu częstochowianom. Łeba była bowiem przez wiele lat nadmorskim kurortem, gdzie niemal wszędzie spotykało się wczasowiczów z Częstochowy. Wielu z nich do dzisiaj pamięta swój wypoczynek. To w tym ośrodku rodziły się wielkie miłości, nie tylko wakacyjne, bo część z nich przetrwała na długie lata.

Jedynym powodem, dla którego częstochowski RFG postanowił sprzedać oba ośrodki jest to… że został właśnie do tego celu powołany - jako spadkobierca majątku po byłej Hucie Częstochowa. RFG w swych statutowych działaniach ma zapisaną sprzedaż tej części huty, której nie kupił ukraiński koncern ISD - Ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu.

Pierwszy obiekt, w Jastrzębiu koło Poraja - noszący nazwę Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego - znajduje się kilkanaście kilometrów od Częstochowy, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest położony nad Zalewem Porajskim, ulubionym przez żeglarzy, wędkarzy i harcerzy, który mają tutaj nawet swój ośrodek. I przede wszystkim zwykłych "szczurów lądowych" z szeroko rozumianego regionu, nie tylko z województwa śląskiego.

- Ze względu na wyjątkowe położenie, Centrum cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w okresie letnim. Już w tej chwili bardzo trudno o wolne miejsca w sezonie. Kojąca cisza i spokój otoczenia ale także doskonała dostępność komunikacyjna to nasze atuty, które dostrzegają nasi Goście. - mówi Marcin Buczek, dyrektor ośrodka w Jastrzębiu.

Położenie ośrodka samo w sobie jest atrakcją, ale przecież może być także znakomitą bazą do zwiedzania Częstochowy, pozostałości zamków Szlaku Orlich Gniazd (Olsztyn, Bobolice, Mirów, Ojców, Ogrodzieniec); Dworku Krasińskich i Pałacu Raczyńskich, w zabytkowym kompleksie parkowym Złotego Potoku; źródeł rzeki Wiercicy i malowniczych ostańców jurajskich… Z czystym sumieniem można powiedzieć, że przez dwa tygodnie nie sposób się tu nudzić, zaliczając tylko podstawową listę okolicznych atrakcji turystycznych.

CKS jest obiektem całorocznym, dostosowanym do organizacji konferencji, szkoleń, imprez integracyjnych i plenerowych. Jeszcze przed ostatnią metamorfozą dokonaną pod skrzydłami RFG SA, ośrodek pod nazwą "Hutnicza Radość" znany był z organizacji branżowych, międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych np. zwalczaniu korozji. Obecnie do dyspozycji szkolących są trzy sale konferencyjne (jedna na 150 osób oraz dwie mieszczące po 60 kursantów), z profesjonalnym wyposażeniem audiowizualnym.

Pomieszczenia są klimatyzowane, co dla garniturowców nie jest bez znaczenia. W pokojach, w ostatnich kilku latach wyremontowanych i wyposażonych, w dobrym standardzie może przenocować 140 osób.

Na zwolenników czynnego wypoczynku czeka kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej lub kosza, basen, kręgielnia, bilard, sala fitness, siłownia oraz sauna i łaźnia parowa. Ci, którzy nie chcą wypożyczyć kajaków czy żaglówki, mogą poznać miejscowe trasy rowerowe, szlaki dla pieszych wędrowców doskonale nadające się także do nordic walkingu. Zimą można je wykorzystać do nart biegowych.

No i co niezmiernie ważne: zaplecze gastronomiczne bez problemu zapewni wyżywienie liczniejszych niż wymienionych wcześniej w tekście grup. Znajduje się tu jeszcze zaciszna kawiarnia. Ośrodek dysponuje również namiotem mieszczący 200 osób, który można wykorzystać w każdych warunkach pogodowych na imprezy integracyjne, muzyczno - biesiadne.

Drugi ośrodek przeznaczony do sprzedaży - noszący nazwę "Bałtyckie Marzenie" - jest klasycznym ośrodkiem wypoczynkowym, położonym 400 metrów od morza.

Ośrodek, obecnie działający sezonowo, ma 250 miejsc noclegowych w komfortowo i funkcjonalnie urządzonych pokojach oraz apartamentach o standardzie hotelowym. Przyjmuje zarówno indywidualnych wczasowiczów, jak i zorganizowane grupy wycieczkowe. Każdy pokój wyposażony jest w łazienkę, balkon, lodówkę, TV oraz sprzęt plażowy. Ceny pobytu (z całodniowym wyżywieniem!) wahają się od 80 złotych poza sezonem, np. w maju do 120 w szczycie wakacyjnym.

W "Bałtyckim Marzeniu" organizowane są także szkolenia, konferencje oraz wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe. Sala konferencyjno-szkoleniowa z pełnym wyposażeniem audio-wizualnym może pomieścić 80 osób.

Goście ośrodka mają do dyspozycji klimatyzowaną jadalnię, klimatyzowaną kawiarnię, salę gier, boisko do gry w siatkówkę plażową, kort tenisowy, wypożyczalnię rowerów, ogródek letni z grillem. Rodziców ucieszy plac zabaw dla dzieci oraz dmuchańce.

A Wy macie jakieś wspomnienia związane z ośrodkami w Jastrzębiu i w Łebie? Chcecie się pochwalić zdjęciami archiwalnymi? Piszcie i wysyłajcie je na adres: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto