Częstochowa. Plac Pamięci Narodowej stanie się bardziej zielony. Miasto przedstawiło projekt

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz zdjęcia >>>
Zobacz zdjęcia >>>
Udostępnij:
Zmiany na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie. Projekt i wizualizacje odnowionego Placu wskazują, że jego renowacja będzie przebiegać pod dyktando zazielenienia. Mniej granitu, więcej roślinności, w tym pojawienie się platanów.

Zaproszeni przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka architekci – prof. Jacek Budyn (autor pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny) i Tomasz Borowiecki – zaprezentowali projekt przebudowy Placu Pamięci Narodowej.

Pierwotny zamysł profesora Budyna okazał się w pełni zbieżny z zamierzeniem władz Częstochowy, co do wprowadzenia „zielonych” zmian w architekturze tej przestrzeni. Architekt bardzo szybko podjął współpracę i nakreślił koncepcję odnowy miejsca wykorzystywanego przy okazji patriotycznych uroczystości. Podczas konferencji prasowej przyznawał: - W latach 80., kiedy ja i profesor Wincenty Kućma dostaliśmy propozycję stworzenia pomnika, chcieliśmy by „wyrastał” on niejako z samego placu, tworząc pewną klamrę, zwieńczenie dla całości. Wiązało się to z podnoszeniem różnicy poziomu aż do samego cokołu.

- Teraz możemy to naśladować poprzez nasadzenia zieleni – komentował Tomasz Borowiecki, który zajął się ostatecznym projektem. - Zaczynamy od drzew i krzewów, a im bliżej środka pojawiają się coraz niższe rośliny. Oczywiście do pewnej granicy. Wzdłuż ul. Śląskiej widzimy rząd platanów.
Jak wynika z zapowiedzi Centrum Usług Komunalnych, zostaną posadzone platany klonolistne o średnicy pnia 20-25 cm i wysokości 4 do 4,5 metra.

Projekt idealnie wpisuje się w akcję „CzęstoZielona” realizowaną w ramach programu Kierunek Przyjazna Częstochowa. Koordynator „CzęstoZielonej” Łukasz Kot liczy, że sama przebudowa Placu Pamięci Narodowej nie powinna przekroczyć miliona złotych.

Z kolei prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nawiązał do historii pomnika i placu, który służył organizacji obchodów rangi wojewódzkiej. Charakter tej przestrzeni jest już mniej „defiladowy”, inny od pierwotnie zakładanego.
- Chcemy na tym placu zielonych zmian – mówił prezydent Częstochowy. - Chcemy by stał się przyjazny i atrakcyjny dla mieszkanek i mieszkańców. Brakuje na nim cienia i roślin. Zmiany oczywiście uwzględniają, że jest to miejsce pamięci, dlatego plac musi zachować swoją godność.

Historia budowy Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny

Budowę Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny z Placu Pamięci Narodowej zainicjowali kombatanci w 1980 roku. Powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika na czele z Eugeniuszem Sucheckim. Zebrano wówczas ze składek 20 mln ówczesnych złotych oraz 36 ton metali kolorowych. Kamień węgielny wmurowano 6 maja 1983 r. W cokole pomnika złożono urny z ziemią spod Monte Cassino, Lenino, znad Bzury, z grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii, powstańców warszawskich, a także prochy ofiar obozu w Auschwitz. Odsłonięcie Pomnika, który jest do dziś miejscem wielu miejskich uroczystości rocznicowych, odbyło się 1 września 1985 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie