MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie zakupiono nowy samochód do transportu zwierząt. Wszystko dzięki pomocy mieszkańców

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na potrzeby częstochowskiego schroniska został zakupiony specjalny pojazd służący do przewozu zwierząt. Było to możliwe dzięki mieszkańcom, którzy wsparli częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przekazując 1,5% podatku. To właśnie z tych funduszy udało się bowiem zakupić nowy pojazd.

Nowy samochód dla częstochowskiego schroniska

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami od 1991 roku prowadzi na zlecenie miasta schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie.

- Od wielu lat prowadzimy schronisko dla bezdomnych zwierząt na zasadzie umowy z miastem. I to właśnie zwierzęta są głównym celem naszej działalności - mówi Andrzej Stolarczyk, prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Częstochowa jest liderem w Polsce, jeżeli chodzi o opiekę nad zwierzętami. Jesteśmy w samej czołówce. Poprzedniczka naszej organizacji działała w mieście już w 1870 roku. Staramy się, przy dobrej współpracy z władzami miasta, dokładać od siebie cegiełkę, szukając dodatkowych środków. Posiadanie sprawnego pojazdu jest bardzo ważne i konieczne. Nasze schronisko jest czynne 24 godziny na dobę. Weryfikujemy każdy sygnał, który dociera, czy to od mieszkańców, czy od służb porządkowych miasta - dodaje.

Nowy i wielofunkcyjny pojazd zastąpi ten, z którego schronisko korzystało przez ostatnie 15 lat.

- Dzięki temu Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami będzie jeszcze bardziej skuteczne na rzecz pomocy zwierzętom - zauważa prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Nowy samochód to Renault Trafic wyposażone w przygotowaną do przewozu zwierząt specjalistyczną przestrzeń ładunkową. Znajdziemy w nim: dodatkową klimatyzację, niezależne od pracy silnika ogrzewanie, klatki do przewozu zwierząt z systemem ich szybkiego montażu, system uchwytów i schowków do przewozu sprzętu do obsługi zwierząt oraz w pełni wodoodporne ściany i podłogę ułatwiające utrzymanie czystości. Przestrzeń dla zwierząt została również wyposażona w izolację termiczną chroniącą zwierzęta przed upałem w lecie i chłodem zimą, w system wentylacji oraz oświetlenie LED.

Pojazd będzie wykorzystywany przez schronisko do interwencji związanych z przewożeniem bezdomnych zwierząt, przymusowym odbiorem czworonogów oraz udzielaniem im pomocy po wypadkach. Będzie on jednak służył nie tylko do transportu psów i kotów.

- W ramach umowy z miastem mamy również obsługę dzikich zwierząt. Jest to problem dużo trudniejszy niż bezdomne psy, czy koty. Nowy pojazd znacznie skróci czas reakcji i oczekiwania na nasz przyjazd. Są sytuacje, gdy pomóc trzeba błyskawicznie - przyznaje Andrzej Stolarczyk.

Nowy pojazd udało się zakupić tak naprawdę dzięki mieszkańcom, którzy wsparli częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przekazując 1,5% podatku.

- Zakup nowego pojazdu to efekt naszej pracy i zbierania funduszy, między innymi z 1,5% podatku. To więc przede wszystkim zasługa naszych mieszkańców, którzy hojnie przekazują nam fundusze - dodaje Andrzej Stolarczyk.

Co istotne, po już drugi samochód sfinansowany ze środków „podatkowych” po zakupionym w 2019 roku Fordzie Transit Connect. Koszt nowego auta to 243 tys. zł.

Przedstawiciele samorządu Częstochowy, a także Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i częstochowskiego schroniska podziękowali wszystkim tym, którzy poprzez odpisy 1,5% podatku wspierają działalność tych instytucji..

- Cieszymy się, że los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny mieszkańcom - podsumowuje Marta Pasieka, dyrektor schroniska dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie.

Częstochowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. W placówce było początkowo tylko 6 boksów, 2 klatki i kilka blaszanych baraków służących za gabinet lekarski, biuro, kuchnię i pomieszczenia dla obsługi. Mogło tam wówczas przebywać nie więcej niż 20 psów. W 1991 roku prowadzenie Schroniska przejął częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – i robi to do dziś w ramach umowy z Urzędem Miasta Częstochowy.

Dziś na terenie schroniska znajdują się boksy ogólne z wybiegami, boksy murowane, boksy – kwarantanny, pomieszczenia i wybiegi dla szczeniąt i młodych psów, boksy pojedyncze dla większych psów, boksy obserwacyjne, szpitalne, "dom kota", budynek administracyjno-gospodarczy z gabinetem lekarskim i salą zabiegową oraz pomieszczenie kwarantanny, a także spacerniaki dla psów. Rocznie w placówce przy ul. Gilowej przebywa na stałe średnio ok. 200 psów i 70 kotów.

Miasto powierza prowadzenie schroniska Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Jego częstochowski oddział istnieje od 150 lat i był jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Należał także do pionierskich organizacji tego rodzaju w Europie. Cele statutowe TOZ-u wykraczają poza interwencje w zakresie ochrony i pomocy zwierzętom – obejmują także działalność edukacyjną, głównie wśród dzieci i młodzieży, jak również akcje zachęcające do adopcji "schroniskowych" psów i kotów. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez wsparcia darczyńców – także tych, którzy przekazują tej organizacji pożytku publicznego swój procent podatku. Również dzięki tym środkom TOZ co roku kupuje wyposażenie dla potrzeb częstochowskiego schroniska, wspierając tym samym samorząd w jego utrzymaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto