Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Na Zawodziu ma powstać Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Takie plany mają władze UJD i miasta

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Żeby rozwijać kierunek lekarski w Częstochowie, Uniwersytet Jana Długosza musi postawić na szeroki rozwój praktycznej strony kształcenia studentów, a taki może dać powstanie w mieście szpitala klinicznego. Uczelnia i władze Częstochowy planują zatem przekształcenie Miejskiego Szpitala Zespolonego w Szpital Kliniczny. Co jednak z długami miejskiego szpitala?

Częstochowski Uniwersytet i Miasto Częstochowa wspólnie realizują plan powołania Szpitala Klinicznego na bazie Miejskiego Szpitala Zespolonego. Oba podmioty są już po rozmowach z nowym ministrem nauki.

- Formą kształcenia studentów, którą obecnie stosujemy, jest tworzenie oddziałów klinicznych w szpitalach. Mamy umowy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym i Miejskim Szpitalem Zespolonym. Kolejnym jednak etapem tej drogi, który jest rysowany przez uczelnie medyczne w kraju, jest posiadanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jako uniwersytet otrzymaliśmy taką propozycję od właściciela Miejskiego Szpitala Zespolonego, aby ten szpital stał się szpitalem klinicznym. To jest pod każdym względem korzystne dla uczelni i dla studentów, dlatego, że taki szpital przenosi się na pewien wyższy poziom działania. Ponieważ staje się szpitalem, w którym prowadzone są intensywnie badania w zakresie medycznym i w którym oddziały kliniczne są oczywistością, bo cały szpital jest kliniczny - mówi rektor Uniwersytetu Jana Długosza, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

Jak podkreślała rektor, posiadanie szpitala klinicznego sprawi, że uczelnia będzie mogła się ubiegać o środki na rzecz badań w takim szpitalu. - Perspektywy rozwoju kierunku lekarskiego w naszym mieście zostały w ministerstwie nauki bardzo dobrze przyjęte. Uczelnie zabiegają o takie szpitale. Cieszę się, że i my możemy taką opcję rozważać. Bardzo ważne jest tutaj stanowisko właściciela, czyli miasta, który taki pomysł zainicjował. To oczywiście jest droga, która trwa, ponieważ wymaga dużych analiz związanych z infrastrukturą szpitala, który mieści się w kilku budynkach. To też są kwestie prawne, ale są w kraju uczelnie, które przeszły przez tę drogę i posiadają szpitale uniwersyteckie, które są kluczowe dla rozwoju kierunków medycznych - dodaje rektor UJD.

Władze uczelni jednocześnie zapewniły, że nie zamierzają wymieniać kadry lekarskiej, a ją wesprzeć. Celem jest nie tylko podniesienie liczby specjalistów, ale i podniesienie ich statusu naukowego.

Kto spłaci długi miejskiego szpitala?

Ani władze miasta, ani uniwersytetu nie chciały podawać nawet przybliżonego terminu uruchomienia szpitala klinicznego, ale jak stwierdziła rektor UJD, przy dobrej współpracy można ten czas skrócić do minimum.

- Na pewno nie będzie to tak szybkie, jak przyjęcie w sejmie ustawy, bo potrzebne będą decyzje senatu, Rady Miasta i zapewne wyceny oraz analizy i wszystko z tym związane, ale ten termin jest bardzo elastyczny. Może sięgać nawet kilku lat, a można go i liczyć w miesiącach - mówił prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Pozostaje jednak pytanie, kto w takiej sytuacji spłaci długi szpitala, 2022 rok szpital zamknął stratą w kwocie ponad 20,8 mln zł i w 2023 roku Miasto musiało do niego dopłacać. W tym roku będzie zapewne podobnie.

- Wszystko będzie określone w trakcie procesu, który przed nami: jakie będą zasady i terminy przekazania tego szpitala. Pamiętajmy, że przekazujemy z jednej strony duży majątek. Gdyby uczelnia dzisiaj chciała kupić działkę i wybudować tutaj szpital, to kwota liczona w miliardach - dodał prezydent Matyjaszczyk. Dla przykładu w Rzeszowie budowa od podstaw nowego Szpitala Uniwersyteckiego kosztowała 2 mld zł.

Współpraca UJD i Miasta

Już w ubiegłym roku Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie zawarł umowę dotyczącą współpracy z Uniwersytetem Jana Długosza. Jej przedmiotem było zorganizowanie w szpitalu zajęć klinicznych dla studentów kierunku lekarskiego. Już wtedy władze Uniwersytetu Jana Długosza i władze miasta Częstochowy zaprezentowały wizję powołania Szpitala Klinicznego na bazie Miejskiego Szpitala Zespolonego.

W umowie, którą podpisał wtedy jeszcze dyrektor szpitala, a obecnie wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, szpital zobowiązał się do udostępnienia - na potrzeby wykonywania badań i zajęć dydaktycznych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - konkretnych jednostek: oddziału klinicznego chorób wewnętrznych, oddziału klinicznego chirurgii ogólnej, oddziału klinicznego pediatrii. Wcześniej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wskazywał w piśmie do władz uczelni szpital miejski jako miejsce do prowadzenia zajęć na powołanym w UJD kierunku lekarskim.

Zdaniem władz Częstochowy, dla miejskiej placówki utworzenie oddziałów klinicznych ma przynieść podniesienie statusu wykonywanych świadczeń.

Przypomnijmy, że miasto zachęca studiujących lekarzy i pielęgniarki do pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym poprzez fundowanie stypendiów w ramach programu "Częstochowa dla Medyków".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto