MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Która szkoła do likwidacji a która do połączenia?

Janusz Strzelczyk
W częstochowskich szkołach jest coraz mniej uczniów
W częstochowskich szkołach jest coraz mniej uczniów Patryk Szczerkowski
Częstochowa dokłada do subwencji oświatowej blisko 100 milionów złotych. W chudym budżecie (na przyszły rok planowany jest 50-milionowy deficyt) to ogromne obciążenie. Stąd plan oszczędnościowy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta na przyszły rok szkolny (listę szkół przeznaczonych do łączenia, likwidacji publikujemy obok).

W szkołach, które mają zniknąć z mapy oświatowej miasta konsternacja. Na spotkaniu z Ryszardem Stefaniakiem, naczelnikiem Wydziału Edukacji w Szkole Podstawowej nr 22, przeznaczonej do likwidacji, nauczyciele, rodzice uczniów bronili swojej szkoły.

- Z tą szkołą, wybudowaną przez naszych dziadków związane są całe pokolenia- argumentowała jedna z matek.
Naczelnik Stefaniak mówił o niżu demograficznym.

- Zmiany są konieczne - przekonywał Ryszard Stefaniak. - Liczba uczniów w szkołach podstawowych będzie się zwiększać dopiero około 2015 roku. W waszej szkole jest za mało dzieci.

Zmiany w sieci szkolnej muszą być poprzedzone konsultacjami z rodzicami, nauczycielami i ostatecznie uchwalone przez Radę Miasta Częstochowy. Beata Popiołek-Kula, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 22 liczy, że projekt nie przejdzie w Radzie Miasta.

- Ideą tych zmian jest też uporządkowanie systemu oświaty w mieście, zmniejszenie kosztów administracyjnych funkcjonowania szkół i wypracowanie rozwiązań, mających na celu poprawę warunków i poziomu kształcenia dzieci i młodzieży - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Procedura zmian już ruszyła.

Do likwidacji albo do połączenia

Wydział Edukacji proponuje bardzo dużą reorganizację sieci szkół.

Szkoły podstawowe i gimnazja: utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 poprzez połączenie Szkoły Podstawowej nr 10 i Miejskiego Przedszkola nr 22, likwidacja SP 22 i włączenie oddziałów do SP 12, likwidacja SP 20 i włączenie oddziałów do SP 34, likwidacja SP nr 18 i włączenie oddziałów do SP 14, SP 39 lub SP 33. Utworzenie Zespołów Szkół nr 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 w wyniku połączenia szkół podstawowych i gimnazjów zlokalizowanych w jednym budynku szkoły lub na jednej posesji. Likwidacja Gimnazjum nr 4 i włączenie jednego oddziału do Gimnazjum nr 20, likwidacja Gimnazjum 15 i włączenie oddziałów do Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 12 lub Gimnazjum nr 9.

Szkoły ponadgimnazjalne: połączenie w Zespół Szkół Zawodowych nr 1: Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Zespołu Szkół im. Andersa, rozwiązanie Zespołu Szkół im. Kochanowskiego i włączenie do Zespołu Szkół Ekonomicznych, likwidacja pięciu Liceów Ogólnokształcących w Zespołach Szkół (X LO w ZS im. Kochanowskiego, XI LO w ZS im.. Andersa, XIII LO w ZS im. Reymonta, XIV LO w ZS Mechaniczno-Elektrycznych, XVI LO w ZS Ekonomicznych) - uczniowie klas 2-3 kontynuują naukę, nie prowadzi się naboru do klasy pierwszej.


NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE

TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Częstochowa: Która szkoła do likwidacji a która do połączenia? - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto