MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojciech Siudmak w Częstochowie. Wybitny artysta otworzy wystawę swoich prac!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Sztuką Siudmaka fascynowali się wielcy twórcy kina, m.in. David Lynch i Federico Fellini, a obecnie George Lucas i Denis Villeneuve – reżyser nagrodzonej 6 Oskarami „Diuny". Niezwykły świat z płócien artysty zainspirował go do stworzenia nowej ekranizacji powieści. Teraz dzieła tego wybitnego polskiego artysty będzie można oglądać w Częstochowie.

„Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery." – tak brzmi motto Wojciecha Siudmaka.

Pierwsza retrospektywna wystawa prac Siudmaka odbyła się w 1989 roku w Musée d'art moderne w Paryżu, a jedna z kolejnych – na Wieży Eiffla. Również z okazji rozpoczęcia nowego milenium prace artysty były wyświetlane na świątyni Ramzesa III w Luksorze.

Od maja mamy możliwość oglądania oryginalnych dzieł: obrazów, rysunków i rzeźb w Polsce w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Jak zachęcają w MGS, wystawa zatytułowana OMNIS otwiera widza na wszystkie sfery twórczości – malarstwo, rysunek i rzeźbę oraz umożliwia szerokiemu gronu odbiorców udział w surrealistycznej wyobraźni artysty.

- Jego wizje fascynują i wpływają na wrażliwość milionów fanów fantasy na całym świecie. Bezpośredni kontakt z twórczością Siudmaka, która odnosi się do fantazji, a mimo to skłania do refleksji nad realnym losem naszej planety. Pełna symboliki wystawa OMNIS niewątpliwie będzie jednym z największych wydarzeń artystycznych w Polsce - zapowiada

Co mówili wielcy tego świata o Siudmaku?

„Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.”
Federico Fellini

„Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu wraz z nim, marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny z nieskończonością SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.”
Jean-Jacques Annaud

„Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła
i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.”
George Lucas

Wystawę prac Wojciecha Siudmaka będzie można zobaczyć w Częstochowie po wernisażu (16 maja) między 17 maja a 30 września 2024 roku.

  • wtorek – piątek: 10.30 – 18.00
  • sobota – niedziela: 11.00 – 19.00
  • W poniedziałki – wystawa nieczynna

Kim jest Wojciech Siudmak?

Wojciech Siudmak to artysta malarz i rzeźbiarz. Urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Siudmak jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego i science fiction. Realizm fantastyczny łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie, który reprezentowany jest przez S. Dalego i R. Magritte’a. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. W 1975 r. Siudmak wraz grupą innych artystów, pisarzy i naukowców związanych z kilkoma wielkimi francuskimi wydawnictwami, stworzyli oryginalny nurt science - fiction i fantastyki, który promieniował na pozostałe kraje europejskie. Paryska grupa zainicjowała nową tendencję w sztuce, która szybko znalazła szeregi pasjonatów i naśladowców w całej Europie, stanowiąc przeciwwagę do sztuki konceptualnej.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto