Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Ikona jasnogórska po kosnerwacji

Janusz Strzelczyk
Profesor Wojciech Kurpik opiekuje się Cudownym Obrazem od ponad trzydziestu lat
Profesor Wojciech Kurpik opiekuje się Cudownym Obrazem od ponad trzydziestu lat arc
Profesor Wojciech Kurpik zakończył przegląd konserwatorski Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. W tym roku Ikona została wzmocniona tylko jednym zastrzykiem. W ubiegłym trzeba było zrobić sześć specjalnych iniekcji.

W tym roku Cudowny Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej został wzmocniony tylko jednym zastrzykiem. W ubiegłym trzeba było zrobić sześć specjalnych iniekcji.
- Zima byla w tym roku lżejsza niż w ubieglym i miało to wpływ na stan obrazu - twerdzi profesor Wojciech Kurpik z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który od 32 lat przeprowadza, przed Wielkanocą przegląd konserwatorski jasnogórskiej ikony.
Przez te ponad trzydzieści lat wykonano ponad pięćset zastrzyków z substancji klejącej niwelujące odspojenia faktury obrazu od deski, na której został namalowany.
Teraz iniekcje są ograniczone do kilku milimetrów, wcześniej, w początkach regularnych przeglądów Czarnej Madonny były na powierzchni kilku centymetrów kwadratowych.
Obrazowi zagraża wilgoć panująca w Kaplicy Cudownego Obrazu. Z diagramów wilgotności i temperatury odnotowanych na urządzeniach zainstalowanych w kaplicy wynika, że w ciągu roku wilgotność była na poziomie 60 - 70 procent.
Stefan Szot z firmy zajmującej się m.in. instalacją urządzeń klimatyzacyjnych w muzeach zwraca uwagę, że różnica wilgotności w takich obiektach nie powinna się wahać w ciągu doby powyżej 5 procent. Dla obrazu namalowanego na desce, a takim jest jasnogórska ikona temperatura otoczenia powinna się zamykać w granicach 14-18 stopni Celsjusza, a wilgotność w 55 procentach. Prof. Kurpik podkreśla, że opieka nad Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej musi spełniać standardy opieki nad dziełami muzealnymi, ale do Kaplicy Cudownego Obrazu wierni nie przychodzą jak do muzeum. Tutaj w szczycie pielgrzymkowym są ich tłumy, co znacznie podnosi wilgotność powietrza.
Ikona jest w kasecie pancernej, która skądinąd też jest zabytkiem ponad stuletnim. Kaseta w pewnym stopniu chroni obraz przed wilgocią. Dla pełnego zabezpieczenia jej przed wpływem warunków otoczenia najlepsza byłaby hermetyczna, klimatyzowana kaseta. W Polsce nie robi się takich urządzeń dla jednego dzieła, ale dla całych sal muzealnych. W tym roku nie wymieniono jak poprzednio po konsrewacji sukienek nakładanych na ikonę. Pozostały te założone we wrześniu ub.r. jako Wotum Narodu na 100-lecie rekoronacji Ikony. Wymienione zostały korony, na papieskie, które Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla jasnogórskiej Madonny 1 kwietnia 2005 r

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto