Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra szykuje się do 18. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. W Częstochowie odbędzie się też "Marsz papieski"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W niedzielę 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II na Jasnej Górze odbędzie się, jak zapowiadają paulini, szczególna modlitwa wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka. Tego samego dnia wieczorem częstochowskimi alejami przejdzie "I Częstochowski Marsz Papieski".

Uroczystości rocznicowe na Jasnej Górze rozpoczną się 2 kwietnia mszą św. o godz.20.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Po Apelu Jasnogórskim odbędzie się procesja światła pod pomnik Ojca Świętego na Wałach. Paulini zapowiadają, że przypomniane zostaną wtedy jego słowa wypowiedziane w Sanktuarium.

- „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” - powiedział zaraz na początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II i prosił: „nie przestawajcie być z papieżem na Jasnej Górze i wszędzie”.

- Częstochowskie sanktuarium na tę papieską prośbę odpowiadało nie tylko za jego życia, ale także po śmierci, bardzo żywy jest kult tego świętego, największego spośród pielgrzymów - przypominają paulini.

Jasna Góra częstym przystankiem dla Jana Pawła II

Jan Paweł II jako papież odwiedził Jasną Górę sześciokrotnie. Już podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r. dokonał tu aktu zawierzenia Maryi całego Kościoła Chrystusowego i jego misji we współczesnym świecie, a w 1999 r. zawierzył Jej całą ludzką rodzinę na trzecie tysiąclecie. Mówił wtedy: „Jasna Góra jest sanktuarium narodu i dlatego trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w sercu Matki”.

- Karol Wojtyła całkowite oddanie Maryi zawarł już w herbie biskupim, a później papieskim, gdzie pod dłuższym lewym ramieniem asymetrycznego krzyża umieścił wielką literę ’M’ oraz zawołanie ‘Totus tuus’. To nie tylko symbol, ale cały program jego zawierzenia Matce Bożej - oceniają paulini.

Papież z Polski pozostawił na Jasnej Górze liczne wota. Te najbardziej cenne i symboliczne umieszczone są przy obrazie Matki Bożej. Są nimi: pas sutanny przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 r., a także Złota Róża, złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. W przeddzień swojej śmierci pobłogosławił dwie korony dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kopii tego obrazu do polskiej kaplicy w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie. Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak czarne BMW, które wciąż można oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha. Na Wałach nadal znajduje się fotograficzna wystawa papieska - Totus tuus przygotowana z racji obchodów setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Marsz papieski

Także w niedzielę przez centrum Częstochowy przejdzie Pierwszy Częstochowski Marsz Papieski, który organizują Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej oraz inicjatywa „Broń Królowej”. Podobne marsze w obronie papieża po materiale telewizji TVN24, w którym oskarżono Karola Wojtyłę o ukrywanie pedofilii wśród księży jeszcze zanim został papieżem, odbędą się w wielu miastach kraju m.in. w Warszawie, Krakowie, czy Szczecinie.

Program Pierwszego Częstochowskiego Marszu Papieskiego:

  • godz. 18.00 – Zbiórka przed pomnikiem św. Jana Pawła II na placu Daszyńskiego
  • godz. 20.00 – Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu
  • godz. 21.00 – Apel Jasnogórski
  • godz. 21.20 – Złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II na Jasnej Górze
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto