18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa cmentarz Kule

Janusz Strzelczyk
Częstochowa cmentarz Kule. W przypadku częstochowskich cmentarzy Kule i św. Rocha iście benedyktyńska praca historyka, doktora Juliusza Sętowskiego, przynosi rezultaty w postaci kolejnych wydań słowników biograficznych zasłużonych dla miasta ludzi, których doczesne szczątki tam właśnie złożono. — Moje zawodowe zainteresowania dotyczą polskich nekropolii oraz tych za granicą, gdzie pochowani są Polacy, prócz tego biografii znanych częstochowian.

Częstochowa cmentarz Kule. Stąd pomysł przygotowania takiego przewodnika biograficznego

W pierwszym wydaniu znalazło się w nim 713 nazwisk ludzi, których prochy spoczywają na cmentarzu Kule. Taką liczbę wymusiła ograniczona objętość książki, w moim archiwum znajdują się życiorysy kilku tysięcy osób — opowiada Juliusz Sętowski. Książka wciąż znajduje nabywców, to ciekawa pozycja dla każdego, kto interesuje się historią Częstochowy .
Tym bardziej, że zniszczenie wskutek pożaru archiwum cmentarza Kule oraz postępująca dewastacja wielu nagrobków bardzo utrudniają dziś odnalezienie mogił wielu osób. Także tych, których biogramy zdaniem Sętowskiego powinny znaleźć się w kolejnych wydaniach książki.

Częstochowa cmentarz Kule. Cmentarze nazywane są czasem „miastami umarłych”

Jakże wielu odwiedza je tylko przy okazji dnia Wszystkich Świętych, kiedy wręcz wypada to zrobić. Nieraz ból po utracie najbliższych jest tak silny, że nie pozwala przyjść na cmentarz. Innym trudno przyjeżdżać z daleka. Lecz polskie nekropolie — częstochowskie nie są tu bynajmniej wyjątkiem — to zarazem świadectwa historii.

Wystarczy przejść się główną alejką na Kulach i uważnie przeczytać napisy na grobowcach

Jak wiele dotyczy ludzi, którzy zapisali się bardzo chlubnie w historii miasta.

Zasłużeni na cmentarzu Kule

Choćby prof. Edwarda Mąkoszy, znakomitego muzyka i pedagoga. Znamienne, że ludzie najbardziej zasłużeni spoczywają pod nader skromnymi nagrobkami.

Częstochowa cmentarz Kule. Na cmentarzu Kule powoli znika rozległa niegdyś kwatera z grobowcami ludzi wyznania prawosławnego. Na Kulach już o dawna nie ma wolnych miejsc pod groby, dlatego za wolne kwatery „z odzysku” niejeden gotów jest dużo zapłacić. Prawosławna parafia św. Mikołaja sprzedaje kwatery, w ten sposób pozyskując fundusze na dokończenie budowanej w Częstochowie cerkwi.

Częstochowa cmenatrz Kule. Parafianie przenoszą tylko najcenniejsze nagrobki pod mur cmentarza, gdzie powstało coś w rodzaju nieoficjalnego lapidarium. Prawosławie było symbolem rosyjskiego zaborcy, lecz osoby tego wyznania mieszkają w mieście do dziś. Wielu zasłużyło się dobrze dla Częstochowy, choćby długoletni nauczyciel Jerzy Basenko. Proboszcz parafii prawosławnej, ks. Mirosław Drabiuk opowiadał, jak zawiadomił policję, kiedy skradziono piękny obelisk z czarnego marmuru, stojący na grobie jednego z carskich generałów.

Częstochowa Cmentarz Kule. Zmiana organizacji ruchu.

Od 31 października, od godz. 15. do 1 listopada, do godz. 23. wyłączone z ruchu kołowego (z wyjątkiem MPK i taksówek) będą następujące odcinki ulic: ul. Dekabrystów od Rolniczej do ul. Cmentarnej, ul. Wały Dwernickiego od ul. Cmentarnej do ul. Fieldorfa, ul. Cmentarna od ul. Tartakowej do bramy cmentarza. Ruch jednokierunkowy prowadzony będzie ul. Rolniczą począwszy od ul. Dekabrystów, Promenadą do ul. Brzeźnickiej, którą można będzie wyjechać w stronę alei Wyzwolenia (w prawo) lub do ul. Dekabrystów (w lewo). Parkować będzie można na ul. Fieldorfa na odcinku od Promenady do przystanku MPK przy wejściu na teren cmentarza. Zachęcamy do parkowania na dużym (około 150 miejsc) parkingu, na końcu ul. Rolniczej (ten parking świeci pustkami a usytuowany jest blisko północnej bramy cmentarza).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto