Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarzysko na Rakowie - nowe otwarcie [FOTO]

Piotr Ciastek
W częstochowskim rezerwacie archeologicznym na Rakowie, w którym znajduje się odnalezione niemal 60 lat temu cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej, wprowadzono sporo zmian uatrakcyjniających ekspozycję. W szczególności nowe udogodnienia docenią niewidomi i słabowidzący, a także najmłodsi.

Dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Urzędu Miasta Częstochowa w rezerwacie archeologicznym w Częstochowie-Rakowie udało się zmodernizować i unowocześnić ekspozycję szczątków ludzkich sprzed 2,5 tys. lat.

- Na ówczesnych cmentarzyskach zmarłych w większości przypadków chowano spalonych w urnach. U nas w Częstochowie i aż w kierunku Gliwic mamy do czynienia z grobami szkieletowymi z udziałem grobów ciałopalnych, które jednak nie mają do końca cech pochówków łużyckich, gdyż są bezpopielnicowe, czyli prochy nie są składane w naczyniach, a składane w wykopanych jamach. - mówi Gerta Bielińska, archeolog Muzeum Częstochowskiego.

Prezentowane w rezerwacie szczątki zyskały właśnie nowe, ledowe oświetlenie, a dzięki sekwencyjności zapalania można je wykorzystać do dynamicznej prezentacji ekspozycji. Podświetlane są tylko te elementy, które w danej chwili nas interesują.

"Zobaczą" cmentarzysko dłońmi

Rezerwat został także zmodernizowany pod kątem słabowidzących i niewidomych. W muzeum dostępna jest makieta tyflograficzna - dotykowa makieta cmentarzyska w skali 1:12. Dzięki temu niewidomi mogą poznać dotykiem groby oraz ich zawartość, a także zapoznać się z opisem sporządzonym alfabetem Braille'a.

Dla dzieci, a także dorosłych uruchomiono dwie platformy multimedialne, na których można zapoznać się ze zbiorami rezerwatu, historią odnalezienia cmentarzyska i dziejów ludności zamieszkującej te tereny w epoce brązu. Platforma oferuje mnóstwo zdjęć, które można dowolnie powiększać i pomniejszać, filmy dokumentalne oraz gry dla dzieci - puzzle i kolorowanki.

Spotkanie uświetnił występ Zespołu Instrumentalnego Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod dyrekcją Lesława Podolskiego.

Rezerwat archeologiczny ma już niemal 50 lat, a cmentarzysko odkryto prawie 60 lat temu

Muzeum prezentuje jedno z największych poznanych w Polsce cmentarzysk z wczesnej epoki żelaza (750-600 lat p.n.e.). Cmentarzysko sprzed 2500 lat odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi prowadzonymi przy budowie linii tramwajowej i wiaduktu. Na trwałe zakonserwowano 100 metrów kwadratowych cmentarzyska i zabezpieczono za pomocą odpowiedniej konstrukcji. Dookoła zbudowano galerię, a na niej w gablotach zorganizowano wystawę o kulturze łużyckiej, do której przynależy cmentarzysko. Poważna jego część została zniszczona w trakcie prac ziemnych, pozostała znajduje się pod nasypem wiaduktu. Obszar cmentarzyska to niegdyś piaszczysta wydma położona na lewym brzegu nieistniejącego dziś strumyka.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto