Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zumba na niebiesko w Częstochowie, czyli akcja "Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zumbowe szaleństwo w Częstochowie, czyli akcja "Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu"
Zumbowe szaleństwo w Częstochowie, czyli akcja "Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu" Marek Tęcza
Jedną z akcji związanych ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu w Częstochowie było wydarzenie "Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu". Zobaczcie, jak było!

Tegoroczne hasło akcji to "Autyzm. W różnym świetle”. Sam Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day) obchodzony jest każdego roku 2 kwietnia na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2007 roku. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. A wiedzy o nim ciągle brakuje, więc uzasadnienie dla corocznych działań edukacyjnych w tym zakresie będzie istnieć jeszcze długo.

Zobacz te ZDJĘCIA

Jedną z akcji związanych ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu było wydarzenie "Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu". Miało ono miejsce 1 kwietnia w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Organizatorem tej akcji było stowarzyszenie "Daj mi czas".

Czym jest autyzm?

Agresja, wycofanie, nieporadność życiowa – to tylko niektóre mity o autyzmie, które powiela bardzo duża grupa Polaków. Oczywiście nieświadomie… bo każdy jest przekonany o swojej wiedzy na temat tego zaburzenia. Nie pozostaje to obojętne dla osób z autyzmem.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Nie da się nim zarazić lub nabyć w ciągu swojego życia – z nim trzeba się urodzić. Osoby z autyzmem niczym się nie wyróżniają, są jak wszyscy inni. Potrzebują tylko czasu, akceptacji i wyrozumiałości. Intensywniej odbierają bodźce dlatego hałas czy nagły dotyk mogą wzbudzić w nich strach.

Mówi się, że osoby autystyczne nie odczuwają emocji. To mit, który ma źródło w tym, że autyści często nie potrafią zgodnie z oczekiwaniami społecznymi okazywać emocji, co nie znaczy, że ich nie odczuwają. Autyści są geniuszami? Zdarza się, ale sawantów, czyli szczególnie uzdolnionych, jest ok. 10 proc. spośród wszystkich z tym zaburzeniem.

Każdy z nas ma cechy indywidualne, dziecko autystyczne także. Dlatego powinniśmy zachowywać się stosownie do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Osoby autystyczne potrzebują wsparcia w zainicjowaniu i podtrzymaniu rozmowy, miewają też trudności z interpretacją kierowanych do nich komunikatów. Komunikowanie się z dzieckiem autystycznym wymaga więc cierpliwości i pomysłowości. Często pomaga np. pisanie na komputerze, używanie obrazków, gestów, symboli i przedmiotów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto