Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zlot Kolekcjonerów Monet JPII

Piotr Ciastek
Piękne i ogromne monety! Dziś i jutro przy częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbywa się I Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów. Zobaczcie, jakie skarby przywieźli ze sobą!

Kolekcjonarzy monet i pamiątek związanych z papieżem Polakiem przybyli na zlot z wielu stron Polski, a nawet z zagranicy. Swoje stoiska w hali przy ul. Jagiellońskiej rozstawiło 42 wystawców. Najdłuższą drogę mieli do przebycia goście z Białegostoku i Szwajcarii.

- Pomysł na ten zlot zrodził się w głowach wielu osób w Częstochowie i oni pytali mnie, czy damy radę coś takiego zrobić. Nigdy nie odmawiam, zawsze pomagam. Myżlę, że to świetny pomysł i może uda się nam go kontynuować w kolejnych latach. Nasi goście mówią, że takich warunków do wystawiania swoich kolekcji nie spotkali. Impreza jest pod dachem, jest ciepło, a zbiory są dobrze oświetlone. Ja zawsze mówię, że jeżeli chodzi o Jana Pawła II, to trzeba robić bardzo dobrze albo wcale, bo to człowiek jedyny i niepowtarzalny. - mówi Krzysztof Witkowski, jeden z organizatorów zlotu i inicjator założenia Muzeum Monet i Medali JP II.

W prezentowanych kolekcjach pojawiły się monety nawet z 1971, czy 1978 roku. Można było także spotkać wiele zaskakujących i niepowtarzalnych monet. Jedną z nich jest Bursztynowa Moneta Papieska wybita ze srebra, z bursztynowymi elementami i platerowana 24-karatowym złotem (koszt około 9,5 tys zł).

- Żeby zrobić tę monetę musieliśmy znaleźć mennicę, która ma w swoich zasobach prasę 830 ton nacisku na centymetr kwadratowy powierzchni. Dlatego, że przy takim uderzeniu srebro rozpuszcza się jak woda. Gdy jest to zrobione źle, to na monecie są zacieki, a tak nie powinno być. Mennica w Monachium zapewnia nam zaawansowaną technologię, dzięki której powstaję te wspaniałe monety. - tłumaczył Krzysztof Witkowski.

4 kilogramowa srebrna moneta

Kolejnym, niemałym skarbem, który można było zobaczyć podczas zlotu była czterogilogramowa moneta z najczystszego srebra "Święty wśród Świętych".

- Moneta została wyemitowana w nakładzie 58 sztuk. My prezentujemy tę z numerem 1. Jej cena to 42 tys. zł. Takie okazy kupują kolekcjonerzy, inwestorzy z dużym portfelem, którzy są świadomi tego, że mogą tą monete przechowywać minimum 5-10 lat. Oczywiście tutaj wartość samego kruszu jest troszeczke niższa. Jednak wyjątkowości dodaje sam temat, czyli kanonizacją Jana Pawła II. - mówi Justyna Leszczyńska-Bereska właścicelka domu aukcyjnego Bereska z Warszawy.

Także dzieci znalazły dla siebie zajęcie - robiły świąteczne bombki, które zostaną zlicytowane, a dochód z nich zostanie przeznaczony na zakup wózka inwalidzkiego dla potrzebującego.

Stoiska można zwiedzać dziś do późnego wieczora i jutro do godziny 13.

Muzeum monet i medali JP II

Muzeum monet i medali Jana Pawła II zostało założone w sierpniu 2011 roku z inicjatywy częstochowskiego biznesmena i filantropa Krzysztofa Witkowskiego.

W zbiorach muzeum znajdują się głównie monety i medale z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Jest to największa kolekcja tego typu na świecie. Uzupełnieniem zbiorów numizmatów są znaczki pocztowe z wizerunkiem Jana Pawła II oraz repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża: Pierścień Rybaka, stuła, peleryna, pastorał i piuska. Łączna ilość eksponatów szacowana jest na około 9 tysięcy pozycji.

Muzeum mieści się w Częstochowie, przy ulicy Jagiellońskiej 67/71.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto