MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zespoły jeżdżą na festiwale

TOMASZ ZABOROWICZ
Kłomnickie Płomyczki otrzymały ostatnio nowe, bardzo efektowne stroje. Fot. TOMASZ ZABOROWICZ
Kłomnickie Płomyczki otrzymały ostatnio nowe, bardzo efektowne stroje. Fot. TOMASZ ZABOROWICZ
Gmina Kłomnice może się pochwalić bardzo prężną działalnością ludowych zespołów artystycznych. Trzy grupy mają już bardzo konkretne osiągnięcia na scenach Polski i Europy.

Gmina Kłomnice może się pochwalić bardzo prężną działalnością ludowych zespołów artystycznych. Trzy grupy mają już bardzo konkretne osiągnięcia na scenach Polski i Europy.

Najdłużej działającym zespołem ludowym jest Klepisko. Grupa istnieje nieprzerwanie od 1980 roku. Przez 22 lata swojej działalności zespół dał się poznać nie tylko lokalnym widzom. Klepisko ma na swoim koncie występy na wielu przeglądach regionalnych, wojewódzkich i krajowych. W 1996 roku wykonawcy zajęli pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Busku-Zdroju. Od początku istnienia grupy jej kierownikiem muzycznym i artystycznym jest Mieczysław Tkacz, laureat nagrody im. Karola Miarki za wybitne zasługi dla kultury. W swoim repertuarze zespół ma pieśni ludowe z całego kraju. Dominują jednak utwory z regionu częstochowskiego oraz Śląska. Zespół liczy 25 członków, większość, bo 15, stanowią panie. Jest to zespół typowo śpiewaczy, a wokalistom akompaniuje muzyk grający na harmonii.

Druga bardzo aktywna grupa - Grusza - działa w Rzerzęczycach. Powstała przy Kole Gospodyń Wiejskich w 1994 roku. Zespół nawiązuje do tradycji śpiewania obrzędowego. Kierownikiem 20-osobowej Gruszy jest Janina Goudy, która opracowuje teksty śpiewane przez pozostałe panie. Jak same twierdzą, to co prezentuje ich grupa, to bardziej teatr obrzędowy niż zespół ludowy. Świadczyć o tym mogą tytuły wykonywanych programów: "Tajemnice różańcowe", "Jak to ze lnem było", "Majówka". Występowały na prestiżowym festiwalu ludowym w Kazimierzu nad Wisłą. Dzisiaj obie grupy wystąpią na rozpoczynającym się właśnie przeglądzie zespołów ludowych w Toruniu.

Trzeci znany zespół z Kłomnic to Kłomnickie Płomyczki. Ten dziecięco-młodzieżowy zespół powstał w 1993 roku przy GOK w Kłomnicach. Od początku istnienia jej kierownikiem artystycznym i choreografem jest Aleksandra Gawlik, a młodym wykonawcom akompaniuje kierownik muzyczny Kazimierz Kłosek. W grupie tańczą nastoletni mieszkańcy gminy. W swoim repertuarze mają tańce częstochowskie, śląskie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie oraz narodowe. Zespół od kilku lat występuje corocznie na ogólnopolskich dożynkach jasnogórskich oraz na europejskich dniach kultury ludowej w Częstochowie. Występował już także za granicą w Niemczech, na Węgrzech w Czechach, Estonii oraz Grecji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto