Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy i zrujnowany pałac w Koniecpolu idzie pod młotek

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Izba Administracji Skarbowej w Katowicach
Zespół pałacowo-parkowy Koniecpolskich jest najstarszym i jednocześnie najcenniejszym zabytkiem Koniecpola. Od lat stoi on jednak opuszczony i popada w coraz większą ruinę. Teraz pojawiło się niewielkie światełko w tunelu. Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie właśnie wystawił tę nieruchomość na sprzedaż w ramach licytacji.

Zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu

Pałac w dzielnicy Chrząstów w Koniecpolu istnieje od 1603 roku. Jego budowa, którą rozpoczął wojewoda sieradzki Aleksander Koniecpolski, trwała siedem lat. Powstał w miejscu istniejącego wówczas drewnianego dworu, siedziby rodziny Koniecpolskich.

Obiekt jest częścią zespołu pałacowego. Pod koniec XVIII w. pałac stał się rezydencją magnacką. Zlikwidowano mury obronne i fosę, pozostawiono tylko basztę, która w XIX w. została przebudowana na altanę. Po raz kolejny pałac został poddany pracom budowlanym pod koniec XIX w.

W czasie II wojny światowej, zabudowania pałacowe uległy ogromnym zniszczeniom. 20 stycznia 1945 r. pałac został praktycznie w całości strawiony przez pożar. Ogień zniszczył również znajdujące się w nim cenne zbiory. W latach 1958–1961 prowadzono prace związane z jego rekonstrukcją. W tym czasie przebudowano wnętrza, a także stworzono przy nim letnią pływalnię (wówczas jedną z największych w okolicy), pawilon hotelowy i amfiteatr. Odbudową zajmowały się Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych.

Ostatni remont przeprowadzono w 1975 roku. Wtedy to obiekt był siedzibą Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - znajdował się w nim dom kultury. Przez lata korzystał z niego szereg instytucji, sekcji i stowarzyszeń kulturalno – sportowych. Na terenie pałacu działała największa w okolicy biblioteka publiczna z dużymi księgozbiorami, tuż obok znajdowała się klubokawiarnia. Oprócz tego w miejscu tym funkcjonowała największa w okolicy i niezwykle urokliwa sala kinowa. Odbywały się tam liczne imprezy m.in. ekranizacje filmowe, występy grup kabaretowych i teatralnych, akademie z okazji rocznic państwowych, a także liczne spotkania kulturalne i polityczne.

Opuszczony pałac w Koniecpolu ponownie wystawiony na sprzedaż

Zespół pałacowo-parkowy Koniecpolskich jest najstarszym i jednocześnie najcenniejszym zabytkiem Koniecpola. Zabudowania przy ul. Zamkowej 27 to rezydencja polskich rodów magnackich ważnych dla historii kraju. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Pałac należał do rodu Koniecpolskich do 1719 r. Kolejnymi właścicielami byli Walewscy, Lubomirscy, a od 1754 r. Czapscy. Spadkobiercami Czapskich zostali Potoccy i w ich rękach nieruchomość pozostawała do II wojny światowej. Po wojnie tereny objęto upaństwowieniem, a pałac wraz z przyległościami oddano w ręce nowo powstałych Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych.

Już na początku lat 90. terenami zaczęli interesować się spadkobiercy Potockich, ostatnich przed wojną właścicieli. Rozpoczęła się batalia sądowa. Ostatecznie, w 2012 r. pałac odzyskał Paweł Potocki z Paryża, wnuk brata ostatniego przedwojennego właściciela majątku. Kompleks pałacowo-parkowy został wystawiony na sprzedaż na portalu Allegro za 3,5 miliona złotych.

W 2015 roku pałac kupił kielecki przedsiębiorca. Właściciel obiektu jednak nic na tym terenie nie robił. Pałac, pałacowe oficyny, a także park na przestrzeni lat popadały w coraz większą ruinę, stając się obiektem wandali.

Wreszcie pojawiło się niewielkie światełko w tunelu. Być może zespół pałacowo-parkowy Koniecpolskich przejdzie w nowe ręce. Aktualnie bowiem Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie prowadzi postępowanie egzekucyjne z nieruchomości, czego konsekwencją jest jej sprzedaż w ramach licytacji. Wartość działek i zabudowań oszacowano na ponad 3,8 mln zł. Cena wywołania w postępowaniu to 75 proc. tej kwoty, czyli 2,86 mln zł.

Co wchodzi w skład nieruchomości?

- Pałac o powierzchni 1,5 tys. m kw., dwie oficyny (łącznie niemal 1 tys. m kw.), dawny hotel (590 m kw.) i niewielki obiekt, w którym znajdowała się szatnia. Przedmiotem sprzedaży jest również teren o łącznej powierzchni 5,67 ha, w tym park ze starodrzewem i wybetonowany zbiornik wodny (4 tys. m kw.) powstały z przebudowy stawu - mówi Anna Hanke-Hetmaniok z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. - Północna część obszaru – ze zbiornikiem wodnym i budynkiem hotelu – widnieje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren sportu i rekreacji, natomiast grunt z pozostałymi obiektami przeznaczono pod usługi ponadpodstawowe, czyli tereny zieleni urządzonej, parki, skwery, ogrody - dodaje.

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie będzie próbował znaleźć nowego właściciela nieruchomości za nieco ponad miesiąc. Termin pierwszej licytacji wyznaczono na 3 kwietnia 2024 r.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto