Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie powstał dom Oczami Brata. Zamieszkają w nim osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zobaczcie, jak wygląda wewnątrz

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W dzielnicy Błeszno w Częstochowie powstał dom dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Miejsce stworzyła Fundacja Oczami Brata. - To nie tylko spełnienie moich marzeń, ale i obietnicy, jaką złożyłem Karolowi, mojemu bratu, po jego śmierci. Karol odszedł w koszulce, na której było napisane "miłość zostaje tutaj". I rzeczywiście ta miłość gości w naszym nowo otwieranym domu - mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata.
od 16 lat

W Częstochowie powstał dom dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

Dom został wybudowany w spokojnej okolicy - przy ulicy Brzezińskiej. Jego całkowity metraż wynosi 600 m2. Budynek został podzielony na dwie części - budynek rehabilitacyjny oraz budynek mieszkalny. Wewnątrz znajdziemy osiem pokoi jednoosobowych i cztery pokoje dwuosobowe. Każdy ma dostęp do łazienki. Do tego są dwa salony z kuchnią, winda, biuro fundacji oraz sale wielofunkcyjne. W domu stworzone zostały również pracownie warsztatowe i rehabilitacyjne oraz biuro fundacji.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Co ciekawe, obiekt powstał w błyskawicznym tempie - w ciągu zaledwie trzech lat. Pierwsze koparki wjechały na plac budowy 28 maja 2020 roku. Samą budowę zakończono w kwietniu 2023 roku. Przełom zimy i wiosny poświecono na wyposażenie i aranżację wnętrz.

- Po trzech latach budowy otwieramy dom Oczami Brata - mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata. - Tak na dobrą sprawę otwieramy go po ponad dwudziestu latach marzenia moich rodziców, a także rodziców osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko spełnienie naszych marzeń, ale i obietnicy, jaką złożyłem Karolowi, mojemu bratu, po jego śmierci. Karol odszedł w koszulce, na której było napisane "miłość zostaje tutaj". I rzeczywiście ta miłość gości w naszym nowo otwieranym domu. To wyjątkowy dzień dla naszej społeczności - podkreśla Paweł Bilski.

Efektem trzech lat pracy jest dwukondygnacyjny obiekt. W domu może zamieszkać 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, które ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu. Dom będzie dedykowany szczególnie dla podopiecznych fundacji, w tym dla aktorów Teatru Oczami Brata.

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dom będzie otwarty dla sąsiadów i mieszkańców miasta. Ma to być miejsce, które sprzyja integracji.

- Chcemy, żeby brama naszego domu była zawsze otwarta. Mamy zamiar organizować w tym miejscu wiele działań artystycznych - zdradza Paweł Bilski. - Przed II wojną światową w tym miejscu działał amatorski teatr na Błesznie. Korci nas to, aby założyć tutaj taką grupę amatorską składającą się właśnie z mieszkańców tej dzielnicy. Myślę, że przy tych warunkach jesteśmy w stanie zrealizować również i to marzenie - dodaje z uśmiechem Paweł Bilski.

Dom w głównej mierze powstał z darowizn i wpłat, których dokonano na rzecz Fundacji Oczami Brata. W rozpropagowanie idei Domu Oczami Brata zaangażowały się znane osoby m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska, Borys Szyc, Agnieszka Pilaszewska, Tomasz Ciachorowski, Piotr Machalica, Barbara Bursztynowicz, Piotr Cyrwus, Olga Borys czy Jerzy Stuhr. Akcja była promowana w teatrach w całej Polsce. Koszt inwestycji wyniósł 7 milionów złotych!

Fundacja Oczami Brata w Częstochowie

Fundacja została założona 16 stycznia 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu fundatora i prezesa organizacji. Cichy bohater miał zespół Downa. Misją fundacji jest właśnie patrzenie na świat "oczami brata", "oczami osób z niepełnosprawnością". Obecnie zrzesza ona ponad dwieście osób z niepełnosprawnościami.

Fundacja jest doskonale znana w Częstochowie, bo realizuje liczne inicjatywy i projekty. Na swoim koncie ma między innymi autorski program dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością. W myśl tej idei prowadzi ośrodki wsparcia dla dorosłych, mieszkania wspomagane-treningowe, a także działania animacyjne i kulturalne.

Fundacja Oczami Brata - za pośrednictwem spółdzielni socjalnej - prowadzi klubokawiarnię, w której znalazły zatrudnienie osoby niepełnosprawne. Jej głównym atutem jest wyjątkowa działalność kulinarna, społeczna i artystyczna. W tym miejscu kawę i ciastko podają osoby niepełnosprawne.

Poza tym prezes Fundacji, Paweł Bilski zainicjował stworzenie dwóch częstochowskich teatrów - Teatru Oczami Brata, a także Teatru Nowego w Częstochowie. Co je wyróżnia? Przede wszystkim tematyka realizowanych spektakli - odważna, istotna społecznie, poruszająca, refleksyjna, a czasami też wzbudzająca kontrowersje.

Budynek, który powstał przy ulicy Brzezińskiej będzie również nową siedzibą zarówno dla Teatru Oczami Brata, jak i Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie.

W Częstochowie powstał dom Oczami Brata. Zamieszkają w nim o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto