Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie odbywa się Ogólnopolska Konferencja Naukowa - „Fredro żywy”

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Wideo
od 16 lat
W Częstochowie odbywa się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Fredro Żywy”, organizowana przez Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Konferencja została zaplanowana w związku z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry.

W Częstochowie odbywa się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Fredro Żywy”, organizowana przez Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Konferencja została zaplanowana w związku z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry.
Przed uczestnikami konferencji dwa dni obrad, paneli dyskusyjnych, ale także wiele wydarzeń towarzyszących. Prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie podkreśliła, że: - Fredro jest żywy, jest obecny nie tylko w badaniach literaturoznawczych, ale właśnie w kulturze, teatrze, we wszelkich działaniach również takich okołoliterackich. Stąd podczas spotkania odbędzie się wystawa i spektakl „Obrona Olsztyna”, przygotowany we współpracy z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Mamy nadzieję, że tymi różnymi wydarzeniami uczcimy tak jak należy Aleksandrę Fredrę. To rok wyjątkowy, szczególny, poświęcony najwybitniejszemu komediopisarzowi, nic więc dziwnego, że nasz Uniwersytet, który ma tak silne nauki humanistyczne, również chce ten rok uhonorować.
Zaproszenie na konferencję przyjęli wybitni teatrolodzy, przedstawiciele nauki polskiej.

Dr Patryk Kenecki z Instytutu Polskiej Akademii Nauk, zauważył, że konferencja jest dobrą okazją, żeby zastanowić się nad postacią komediopisarza w trzech wymiarach.
- Przede wszystkim Fredro jako osobowość - niezwykła, żyjąca w kilku epokach; po drugie Fredro jako autor sztuki – tutaj jest ciekawa możliwość zderzenia polonistów, filologów polskich i teatrologów, żeby zobaczyć, jak te sztuki w wymiarze literackim i teatralnym się prezentują. Trzecia sprawa, to właśnie obecność Fredry na scenach, czyli w jakich okresach był i jest wystawiany, jak to wygląda obecnie i jaka jest przyszłość sztuk fredrowskich na scenach Polski – podkreślił dr Kenecki.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa: „Fredro w Mickiewiczu” oraz spektakl „Obrona Olsztyna” przygotowany we współpracy z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Zostanie wystawiony w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze.

W drugim dniu konferencji uczestnicy będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym „Dom Komedii Aleksandra Fredry” oraz w projekcji filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Partnerami spotkania są: Fundacja Rodu Szeptyckich, Pracownia Teatru Dawnego w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto