Nasza Loteria

W Częstochowie można było zobaczyć skrzypce warte ponad 100 milionów złotych! Trwa Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

Katarzyna Gwara
Katarzyna Gwara
Wideo
od 16 lat
W Częstochowie trwa Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. Wydarzenie zorganizowano po pięcioletniej przerwie. Podczas inauguracji można było zobaczyć skrzypce Antonio Stradivariego i Giuseppe Guarneriego del Gesù. Instrumenty są warte ponad 100 milionów złotych!

Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana na półmetku

14. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana został zainaugurowany w piątek, 29 września. Wydarzenie zakończy się natomiast w piątek, 6 października.

- Za nami wielka inauguracja z prezentacją skrzypiec Antonio Stradivariego i Giuseppe Guarneriego del Gesù. Do Częstochowy przyjechały instrumenty warte ponad 100 milionów złotych - zauważa Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. - Mieliśmy też piękny koncert w wykonaniu koreańsko-amerykańskiej solistki Elly Suh. Był recital wybitnego, młodego wiolonczelisty Antoniego Wrony. Został on znakomicie przyjęty przez publiczność. Dzień później wystąpił doskonały duet Mateusz Smoczyński (skrzypce) i pochodzący z Niemiec Stephan Braun (wiolonczela) - wylicza Adam Klocek.

Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana jest już na półmetku. Przez nami jeszcze dwa niezwykle interesujące koncerty.

4 października będzie należał do zespołu Vołosi. Improwizujący, żywiołowy kwintet czerpie z muzyki Karpat, ale nie stroni też od elementów bałkańskich, cygańskich, orientalnych.

- Vołosi to szczególny zespół wielkich wirtuozów muzyki klasycznej, którzy postanowili przedzierzgnąć się również w muzyków folkowych. Od wielu lat prowadzą niezwykle intensywną i pełną sukcesów karierę. Zespół określany jest mianem fenomenu muzyki folkowej. Jest niezwykle energetyczny i radosny. Pozostawia niezwykłe wrażenia - dodaje Adam Klocek.

W sali koncertowej ta formacja – mająca za sobą ponad 800 koncertów – zagra u boku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej.

Na finał, 6 października, z filharmonikami wystąpi Tomasz Strahl – jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej wiolonczelistyki na świecie. Zakończenie festiwalu upłynie pod znakiem Schumanna – jedynego koncertu wiolonczelowego w dziele tego niemieckiego romantyka, a zarazem żelaznego składnika kanonu na ten instrument.

Każdy koncert festiwalu zaczyna się o godz. 19.00 Bilety są do nabycia w kasie gmachu przy ul. Wilsona 16 oraz na stronie Filharmonii.

Festiwal powrócił po pięcioletniej przerwie

Co ciekawe, od poprzedniej edycji Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Huberman - genialnego skrzypka żydowskiego pochodzenia z Częstochowy - minęło już pięć lat. Odbył się on po raz ostatni w 2018 roku. W roku wybuchu pandemii – 2020 – kolejną edycję zapowiedziano początkowo na następny rok. W 2021 roku trwała jednak jeszcze pandemia. Zmarł też nagle dyrektor festiwalu Ireneusz Kozera, przez wiele lat także dyrektor, a potem wicedyrektor Filharmonii, wielki animator i przyjaciel częstochowskiej kultury.

Zamiast na festiwal instytucja zaprosiła więc na trwający kilka miesięcy cykl koncertów wybitnych skrzypków. Z kolei rok Hubermana, czyli 2022 – 75. rocznica jego śmierci i 140. rocznica urodzin – znowu był okazją, aby słuchać w Częstochowie muzyki na instrumenty smyczkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto