Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Vinylowe Delicje tym razem z muzyką Jeana Michela Jarre'a [ZDJĘCIA]

Zbigniew Burda
Vinylowe Delicje. Jean Michel Jarre będzie bohaterem grudniowych Vinylowych Delicji – wieczór 4. Już 12 grudnia br. podczas kolejnego spotkania miłośników czarnego krążka , zostanie zaprezentowany jego pierwszy album „Oxygene”.

Vinylowe Delicje. Czas na płytę z 1976 roku

Płyta pochodzi z 1976 r. i została wydana we Francji przez firmę fonograficzną Dreyfus. Płyty Jarre’a wydawane przez tą wytwórnię cechuje znakomicie dopracowana w każdym szczególe stereofonia oraz dynamika nagrania.

Oczywiście, wraz z prezentacja w całości płyty winylowej zaprezentowane zostaną fragmenty z płyt CD wydanych w 1977 r. oraz płyty „Oxygene”, wydanej w 2007 r. z racji 30 rocznicy powstania albumu. Ta ostatnia płyta była remasterowana w amerykańskim studiu firmy Capitol.

Będzie więc możliwość porównania jakości dźwięku i brzmienia z płyty winylowej oraz z nośnika CD. Jean Michel Jarre jest pionierem jednego z najprężniej rozwijającego się dziś gatunku muzyki elektronicznej. Jego debiutancki album „Oxygene”, który ukazał się 30 lat temu, zaskoczył świat nie tylko awangardowymi brzmieniami, ale również sugestywną okładką z obrazem czaszki wyłaniającej się spod wierzchniej warstwy planety Ziemi, tak niszczonej przez zachłanność człowieka.

Vinylowe Delicje. Będzie znakomita stereofonia!

Uważny słuchacz zostanie nie tylko zachwycony znakomitą stereofonią i jej efektami ale usłyszy również krzyk ptaków, uderzenia fal o brzeg morza, wiejący wiatr ale usłyszy również dźwięki Kosmosu. Wszystkie te dźwięki Jean Michel Jarre wygenerował na swoich syntezatorach.

Płyta „Oxygene” Jarre’a, dzięki wyjątkowemu stylowi i nowej przestrzeni dźwiękowej, tchnęła w świat muzyki ożywczy powiew. Materiał porwał tłumy słuchaczy, a dziś uważany jest za kamień milowy w historii muzyki współczesnej. Obok tej jakże wspaniałej pod każdym względem pierwszej płyty Jarre’a, zostana zaprezentowane jego inne kompozycje z płyt wydanych już w latach następnych.

Vinylowe Delicje. Będą wcześniejsze albumy Jarre'a

Jednak wieczór zaczniemy jakby od prezentacji jego późniejszych dzieł, aby wieczór zwieńczyć jego pierwsza płytą wspomnianą już „Oxygene”. A więc jako pierwszy fragment zaprentowany zostanie z płyty „Oxygene-New Master Recordind” (2007 r.), „Houston-Lyon en Contert” (1986 r.), „Randez-Vous” (1986 r.), „Zoolook” 1984 r, „Conterrts in China” (1981 r.) oraz „Equinoxe” (1978 r.).

Fragmentów tych płyt, będziemy słuchać oczywiście ze znakomitego gramofonu firmy Dr. Feickert Analogue oraz z lampowego przedwzmacniacza lampowego firmy Pro-Ject. Wymieniony sprzęt zostanie zaprezentowany przez Państwa Joannę i Grzegorza Wójtowiczów, właścicieli firmy Vinyl Goldmine.

Grzegorz Wójtowicz oczywiście zdradzi nam tajniki techniczne gramofonu jak również przedwzmacniacza. Oboje od lat z pasja prowadzą swoją firmę, która ma w ofercie ponad 2000 płyt winylowych różnych wykonawców i są w tej dziedzinie autorytetami.

Atak o samym gramofonie pisze firma która go produkuje: Jakość i styl wykonania gramofonu Woodpecker czynią z tej maszyny jedną z najbardziej udanych i skończonych propozycji dla wymagającego analogowego audiofila.
Plusem są firmowe dodatki Dr. Feickert Analogue: ultra precyzyjne i staranne wykonanie, funkcjonalność (łatwo dostępny krańcowy przełącznik obrotów) i estetyka której konkurencja może tylko pozazdrościć.

Gramofon ten powstał w odzewie na zapytania klientów, którzy oczekiwali klasycznej formy dla hi-endowego gramofonu. Chassis gramofonu wykonane jest z warstw MDF-u i aluminium. Aluminium jest anodowane na kolor czarny lub srebrny.

Talerz gramofonu wykonano z POM-u. Silnik i sterowanie jest montowane w chassis. Aby zapobiec przenoszeniu się wibracji elementy napędu zamontowano na absorberach. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem układu mikroprocesorowego z kwarcem dla jak największej stabilności obrotów.

Moment obrotowy przenoszony jest za pośrednictwem paska. Łożysko wykonano z wysoko gatunkowej stali. Uniwersalność układu pozwala na montaż prawie każdego ramienia w  zakresie od 9' do 12'. Ułatwia to skala nadrukowana przy podstawie ramienia. Podstawa ramienia składa się z dwóch elementów (POM i aluminium), które przesuwamy wzdłuż skali. Jako opcja gramofon dostępny jest w z talerzem z dodatkowymi walcami wykonanymi z mosiądzu, które zwiększają jego masę.

Muzyka Jeana Michela Jarre’a, popłynie oczywiście za pośrednictwem wzmacniacza lampowego, zbudowanego w oparciu o lamy mocy 300B. Ale o tym wzmacniaczu opowiem już podczas wieczoru.

Zapraszam Państwa bardzo serdecznie w czwartek 12 grudnia 2013 r. na godz. 18:00 do Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” ul. Dąbrowskiego 1.

Oczywiście jak zawsze wstęp wolny. Miła atmosfera, kawa, herbata i ciasteczka to już tradycyjny punkt naszych spotkań.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Vinylowe Delicje tym razem z muzyką Jeana Michela Jarre'a [ZDJĘCIA] - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto