Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzeci monument papieża Polaka w Częstochowie

Janusz Strzelczyk
Popiersie z brązu, Jana Pawła II, na wapienno-marmurowym cokole odsłonięto dzisiaj na dziedzińcu Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej Politechniki Częstochowskiej, przy alei Armii Krajowej.

- W 1996 roku podjąłem się zadania zagospodarowania patio wydziału, na prośbę dziekana - mówi profesor Zbigniew Piłkowski, odlewnik-artysta. - Monument Jana Pawła II jest dopełnieniem tego projektu.

Wcześniej stanęły tam kompozycje rzeźbiarskie fontanna i wieża zegarowa, których odlewy też wyszły spod ręki profesora Piłkowskiego.
Popiersie papieża Polaka na Politechnice Częstochowskiej, to także upamiętnienie 20. rocznicy VI Światowego Dnia Młodzieży, który w 1991 roku odbył się na Jasnej Górze.

Dziekan WIPMiFS, profesor Henryk Dyja wspomina o szczególnym stosunku Jana Pawła II do młodzieży. Dziedziniec na Politechnice Częstochowskiej jest odpowiednie miejsce na taki monument.

- Jan Paweł II miał też szczególny stosunek do nauki, bardzo chętnie spotykał się z naukowcami - dodaje prof. Dyja, wspominając swoje spotkania z papieżem.
Toteż nie przypadkiem na cokole jest napis "Fides et Ratio" (Wiara i Rozum). Jest to tytuł papieskiej encykliki poświęconej dialogowi i relacjom nauki i wiary.
Popiersie jest dziełem artysty rzeźbiarza profesora Władysława Dudka z Krakowa. Całość, czyli trzyelementowy monument ( podstawa z marmuru szwedzkiego, postument z wapienia i marmuru polskiego) zaprojektował prof. Piątkowski.
- To moje kolejna rzeźba Jan Pawła II - mówi Władysław Dudek. - Zaprojektowałem ich 10-15. Pomniki papieża mojego autorstwa stoją m.in. na Brooklynie w Nowym Jorku, w Pile.
Władysław Dudek jest także autorem takich monumentów jak pomnik Komendanta Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, gdzie w 1914 r. legiony Piłsudskiego przekroczyły granicę austriacko-rosyjską, prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego w Głogówku.
- Pracuję głównie nad projektami rzeźb wielkich Polaków - przyznaje prof. Dudek.
Papieskie popiersie jest częścią projektu, który prof. Dudek zgłosił do konkursu na pomnik papieża na pl. Daszyńskiego w Częstochowie. Jego projekt zajął wtedy drugie miejsce i nie został zrealizowany.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto