Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital miejski w Częstochowie. Pierwszy zabieg prostatektomii laparoskopowej

Bartłomiej Romanek
Miejski Szpital Zespolony dołączył do szpitali, w których wykonywany jest zabieg prostatektomii laparoskopowej. To dobra wiadomość dla pacjentów, bo zachorowalność na raka stercza rośnie.

- To jest nasz pierwszy, zakończony sukcesem w całości wykonany zabieg prostatektomii laparoskopowej. Ten zabieg w naszym szpitalu stanie się powszechny, kolejny pacjent ma wyznaczony termin na 8 maja. Dzisiaj wpisuję dwóch kolejnych pacjentów – mówi dr Artur Pietrusa, członek zespołu, który operował pacjenta.

Zabieg prostatektomii laparoskopowej wykonywany jest w Polsce od dziesiątków lat, ale głównie na doskonale wyposażonych oddziałach klinicznych. W ośrodkach takich, jak Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie, rzadko się go wykonuje. – Pojawiła się grupa urologów, która pokonała trudności, która postawiła sobie cel i go zrealizowała – mówi dr Pietrusa.

Zespół, który wykonywał zabieg, zbudował sobie specjalny trenażer, na którym odbywały się wcześniej ćwiczenia. – Ćwiczenia na trenażerze trwają już od dwóch lat – mówi Artur Pietrusa. W skład zespołu, który wykonywał zabieg wchodziło dwóch urologów i jeden chirurg.

Wkrótce kolejni pacjenci będą mogli zostać poddani prostatektomii laparoskopowej. – To ile będzie się czekać na zabieg, zależy od kolejki wyznaczonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Najczęściej pacjenci czekają na zabieg w naszym oddziale do miesiąca czasu – mówi dr Artur Pietrusa.

Pierwszy zabieg, który był wykonywany, trwał pięć godzin, ale jak podkreśla dr Pietrusa, zespół będzie pracował nad skróceniem tego czasu. Wykonywanie tego ważnego zabiegu w częstochowskim szpitalu to dobra wiadomość dla pacjentów, bo nowotwór prostaty to obecnie duży problem. – Rak stercza to druga przyczyna zgonów nowotworowych u mężczyzn. Tych pacjentów w poradniach diagnozujemy coraz więcej w różnym stadium zachorowania. Do tego typu zabiegu muszą być wyselekcjonowani pacjenci, dla których operacja da realne korzyści. Poprawi jakość życia i krzywą przeżycia – tłumaczy dr Artur Pietrusa.

Pierwszy pacjent, który został poddany prostatektomii laparoskopowej w częstochowskim szpitalu, opuścił oddział już w czwartej dobie.

Po klasycznych zabiegach pacjenci opuszczali szpital po dwóch tygodniach. Jak wyglądała jego rekonwalescencja?

- Rewelacja! Pacjent nie wymagał środków przeciwbólowych w takiej ilości. Pacjent kilka godzin po zabiegu uśmiechał się, rozmawiał ze mną. Nie był cierpiący. Serce rosło. Wczoraj rozmawiałem z pacjentem, czuję się bardzo dobrze. Jesteśmy umówieni na wizytę kontrolną, odbiór wyników histopatologiczne i dalsze decyzje – mówi dr Pietrusa, który podkreśla, że dla zespołu wielkie znaczenie, aby pacjenci wrócili do pełnej sprawności.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto