Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magiczna noc na studniówce IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie! Zobaczcie poloneza i piękne zdjęcia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Studniówka 2023 IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Zobaczcie poloneza!
Studniówka 2023 IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Zobaczcie poloneza! Piotr Ciastek
Zachwycająca studniówka 2023 w Częstochowie. Sezon studniówek trwa w najlepsze. Tym razem swój bal maturalny mieli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Olśniewająca studniówka 2023 uczniów IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie

"Sienkiewicz" swoją studniówkę zorganizował w tym roku w hotelu Scout. Ogromna hala pomieściła liczne stoliki, "parkiet" i scenę. Było też jeszcze sporo miejsca dla rodziców, którzy podziwiali poloneza w wykonaniu swoich pociech.

Punktualnie o godzinie 20 przedstawiciele uczniów powitali zgromadzonych gości, następnie przemawiał przedstawiciel komitetu studniówkowego oraz dyrekcja szkoły.

Po części przemów przyszedł czas na poloneza, którego uczniowie wykonali w trzech turach. Zobaczcie, jak było!

Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Początki "Sienkiewicza"

IV Liceum Ogólnokształcące zajmuje budynek przy Al. Najświętszej Maryii Panny 56. Budynek ten pierwotnie wzniesiony został przez zakon sióstr Mariawitek jako klasztor wraz z kościołem. Mariawitki zamierzały również zorganizować w nim niewielką szkołę dla biednych panien. We wrześniu 1859 r. rozpoczęła się budowa gmachu., w już w początkach października 1862 r. wprowadziły się do niego siostry, a następnie rozpoczęła działalność szkoła dla dziewcząt.

Po upadku powstania styczniowego w 1863 r. władze carskie postanowiły o kasacie zakonów oraz przejęciu przez państwo ich majątków. Od tego czasu kościół wraz z klasztorem znalazły się w dyspozycji Naczelnika Powiatu Częstochowskiego.

Równolegle w styczniu 1862 r. uchwalono ustawę reformującą oświatę Królestwa Polskiego. Reforma ta miała w założeniu zapewnić wszystkim mieszkańcom prawo do kształcenia się. Pozwoliła na utworzenie nowych szkół z polskim językiem wykładowym. Na mocy tej reformy w Częstochowie utworzono pięcioklasową Szkołę Powiatową Specjalną. Absolwenci czwartej klasy uzyskali prawo kontynuowania nauki w piotrkowskim gimnazjum lub po zakończeniu pięcioletniego cyklu kształcenia uzyskać prawo do nauczania w szkołach elementarnych lub objęcia posady pisarza magistrackiego. Pierwotną siedzibą szkoły był budynek poklasztorny przy kościele św. Jakuba. Jednak po kasacie zakonu Mariawitek w 1865 r. otrzymała do dyspozycji zachodnie skrzydło obecnego budynku, dzięki czemu od stycznia 1865 zajęcia rozpoczęły się już w nowych salach. W latach tych szkoła gościła w swoich murach ok. 150 uczniów. Funkcję inspektora kierującego placówką pełnili: Adam Bar, Karol Witte, Józef Kontkiewicz.

Studniówka 2023 IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Zobaczcie poloneza!

Magiczna noc na studniówce IV LO im. H. Sienkiewicza w Częst...

Po przeprowadzce szkoły wraz z trwającą reformą szkolnictwa średniego mieszkańcy miasta starali się o przekształcenie Szkoły Powiatowej Specjalnej w gimnazjum klasyczne. Działania te przyniosły skutek, o tyle iż już w 1867 utworzono w mieście progimnazjum klasyczne. Oficjalna nazwa nowoutworzonej szkoły to Częstochowskie Mieszane Progimnazjum Klasyczne, a od 1869 r. Częstochowskie Męskie Progimnazjum Klasyczne. Kształcenie odbywało się w cyklu czteroletnim wraz z roczną klasą przygotowawczą. Oficjalne otwarcie szkoły nastąpiło 6 października 1867 r. Szkołą kierował dotychczasowy dyrektor Szkoły Powiatowej Specjalnej Józef Kontkiewicz. W ciągu następnych kilku lat szkoła została zrusyfikowana, a polscy nauczyciele odwołani ze stanowisk. Pierwszym oficjalnym dyrektorem gimnazjum został mianowany radca dworu A. Skołow, który nie przystąpił do obowiązków, wobec czego szkołą kierował nauczyciel języka rosyjskiego A. Jurkiewicz-Puzanowski. Jego miejsce zajął powołany na dyrektora Piotr Iwanowicz-Stronin. W 1869 r. nowy rok szkolny szkoła rozpoczęła pod kierownictwem Wilhelma Klejbera.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto