Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po Starym Rakowie [ZDJĘCIA]

PC
Stary Raków nierozerwalnie związany jest z hutniczą historią Częstochowy. To jego mieszkańcy i osiedlający się tutaj robotnicy zasilali załogę huty. Jak dziś wygląda ta dzielnica?

Pierwsza wzmianka o Rakowie pochodzi z 1631 roku i określa go jako las należący do gruntów miejskich. Losy dzielnicy związane są z położoną nieopodal Hutą Częstochowa. Wieś Raków rozbudowana została na przełomie XIX i XX wieku, gdy powstała huta. Rozpoczęła ona działalność w 1896 (budowę huty zakończono w 1902), a jej założyciel Bernard Hantke buduje sobie nieopodal pałacyk, w którym obecnie znajduje się dom kultury.

Przeprowadzono wówczas elektryfikację, wybrukowano ulice, zbudowano szkołę i kościół. W 1902 przy ul. Limanowskieo powstają najstarsze domy osiedla fabrycznego - piętrowe, z czerwonej cegły, w których mieszkają robotnicy przyjeżdżający za pracą z okolicznych wsi. Rok później stoi już 5 domów majstrowskich - piętrowych, o wyższym standardzie, ustawione szczytem do ul. Łukasińskiego. W nich mieszkała średnia kadra huty, jej budowniczowie sprowadzeni przez Hantkego z Rosji. Z racji tego dochodziło pomiędzy mieszkańcami do konfliktów.

Do dziś w Częstochowie dzielnica nie cieszy się dobrą sławą, choć powoli się to zmienia. Stary Raków umierał niestety wraz z powolnym upadkiem huty, która najlepsze lata ma już za sobą i z roku na rok zwalnia coraz więcej pracowników. Przekonajcie się,oglądając galerię, jak dawne osiedle fabryczne wygląda obecnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto